Пловдивска инвазия в Софийската филхармония
от Мария Луцова
Софийската филхармония проговаря на „майна”. Тази шеговита фраза е особено актуална за концерта на най-авторитетния български оркестър на 1 ноември от 19 часа в зала „България”. Причината е, че на сцената ще излязат двама артисти, силно свързани с града под тепетата. Това са виртуозният виолончелист Лъчезар Костов и диригентът Герган Ценов. Като се добави към това и директорът на музикалната институция – диригентът Найден Тодоров, то със сигурност пловдивският дух ще насити събитието.
Двамата гост-артисти Костов и Ценов са се спряли на изцяло българска програма. Публиката ще стане свидетел на световната премиера на Симфония №7 от Васил Казанджиев и на националната премиера на „Небесна светлина” от Явор Воденичаров. Програмата се допълва и от Симфония-кончертанте за виолончело и оркестър, Ор. 56 на Любомир Пипков.
Лъчезар Костов е втори водач на виолончелите в Симфоничния оркестър на Балтимор, под диригентството на Марин Алсоп. Пловдивчанинът е възпитаник на Музикалното училище в класа по виолончело на Анастасия Бяндова с корепетитор Татеос Санджакян. След това завърщва Музикалната академия „Панчо Владигеров”. Продължава обучението си в Северна Каролина, а в университета Йейл получава „Артистична диплома”. В периода 2011-2015 г. е докторант в Университета Райс. Като студент и специализант свири за някои от най-известните виолончелисти в света като Йо-Йо Ма, Стивън Исерлис, Алдо Парисот, Бърнард Грийнхаус, Робърт Коен, Норман Фищер.
Възхваляван от европейските и американски критици за „изключителната прецизност на неговото свирене”, и описван като „извънредно обаятелен артист”, Лъчезар Костов прави дебюта си в Карнеги Хол през 2009 г. Следват концерти като солист на различни оркестри в Япония, България и САЩ, и солови изпълнения в Гевандхаус в Лайпциг, Оджи Хол в Токио, и в Кенеди Център за изпълнителски изкуства. Лауреат е на множество конкурси. Като член на дуото Костов-Вълков издава 2 компактдиска, рецензирани изключително позитивно от „Strad Magazine”, „Fanfare Magazine”, и „American Record Guide”. Дуото изнася десетки концерти предимно в САЩ и Германия. Преди да заеме постоянната позиция на втори водач в Балтимор, е бил член на Симфоничния Оркестър на Сан Антонио, а също така е свирил и със симфоничните оркестри в Хюстън и Чикаго. Като камерен музикант е партнирал на някои от най-изявените български и световни музиканти като Васко Василев, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Луси Робер, Джими Лин, Джеймс Дънам, Агустин Хаделих, Токио Квартет и Доувър Квартет. В България, Костов е бил солист на Пловдивската Филхармония, Нов Симфоничен Оркестър и Софийски Симфоници.
Лъчезар Костов преподава в лятната академия „Texas Music Festival – Houston” и е чест гост на едни от най-големите фестивали в Америка като Tanglewood Music Center, Ravinia, Orcas Island Chamber Music Festival, La Jolla Summer Fest, и Cactus Pear Chamber Music Festival.
Диригентът Герган Ценов, който от 20 години живее и твори в Ню Йорк, е създател на камерен ансамбъл "Ценов". Той е възпитаник на Пловдивското музикално училище, Музикалната академия и прочутото училище за музика „Джулиард”, както и Университетът Монтклер в Щатите. Ценов от години ревностно и последователно се опитва да обърне внимание на публиката върху богатството на българската музикална школа.
Герган е изключително любопитна личност, защото - освен успешен диригент, се изявява и като драматург. През този сезон предстои премиерата на пиесата му „Той и тя” в Театър 199 под режисурата на Григор Арлинов и с участието на Велислав Павлов и Александра Василева.