Пловдивчани и гости на града се впускат в литературни пътешествия под тепетата
Необичайни литературни пътешествия за опознаване на духовната история на Пловдив ще се провеждат от 19 април под тепетата. Първата разходка из знакови места започва от Седмия хълм – градинката до Джумаята, в 17.30 ч. Те са част от проекта "Литературни пътешествия в Пловдив", иницииран от издателство "Летера" и част от културната програма на Европейска столица на културата. По първия маршрут истории ще разказват доц. д-р Владимир Янев – литературовед, преподавател по българска литература в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Заедно с него за литература ще говорят и студенти от ПУ. Специален гост на събитието ще бъде проф. дфн. Никола Балабанов - автор на книги за Найден Геров, Йоаким Груев, Христо Г. Данов; бивш ректор на ПУ „Паисий Хилендарски".
Целта на проекта е да се опознае съществена част от духовната история на Пловдив посредством места и паметници, свързани с видни личности и съществени явления в литературния живот на града. Той е насочен към младата аудитория, към гости на града, както и към всички интересуващи се от литературното минало и настояще.
ЕТО КЪДЕ ЩЕ НИ РАЗВЕДАТ ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВОТО СЪБИТИЕ:
СЕДМИЯТ ХЪЛМ. Литературата като безкрайност.
ДАНОВАТА КЪЩА. Но гости у „българския Гутенберг”.
КАТЕДРАЛЕН ХРАМ „УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО”. Как Нешо Попбрайков за пръв път прочита на черковнославянски Апостола.
ЖЪЛТОТО УЧИЛИЩЕ. Найден Геров - борба за българско училище и българска църква. Йоаким Груев - създаването на пловдивската езиково-правописна школа.
АНТИЧЕН ТЕАТЪР. Древният и вечен Пловдив.
КЪЩАТА С КУЛАТА. Какво разказва Димитър Кирков в романа „Хълмът”.
КЪЩАТА „ЛАМАРТИН”. Поетът, който разбра българите.
ЧИТАЛИЩЕ „ВЪЗРАЖДАНЕ”. Професор Никола Балабанов за пловдивското духовно трихълмие.