Пловдивчани дават надежда без търкане на билети

  • от PlovdivTime
  • 08:22, 18.05.2018

„Надеждата за промяна не се изтърква“ като лотариен билет! Това не е реплика от силно коментираната тема за игрите на късмета, а мотото, което вдъхновява тазгодишните участници в инииативата „Предизвикателство за социална промяна“ на Фабрика за идеи. Пловдив се включва в проекта от тази година, а два отбора под тепетата набелязаха свои мисии, които да развият с помощта на консултантите и фабриканти на идеи.  Първата им среща и презентация на бе миналия ден в СКЛАД в Тютюневия град.

Първите – артистите от екип Nomad’s, обърнаха погледа си към възможността изкуството да пътува из различни зони на Пловдив и да провокира публиките в кварталите, където то не е част от ежедневието на хората. 

Отборът от четирима съмишленици начело с Росица Иванова разработиха идея как да направят така, че всеки пловдивски квартал да носи артистичен дух. Те предложиха на различни места да изградят временни постройки, в които артистите да имат възможност за изява. Артистичните зони според номадите ще се впишат прекрасно в парковите пространства. 

Екипът на Hope начело с Айше Манушова представи своята концепция как да бъде още по-пълноценен учебният процес и да бъдат приобщени децата със специални образователни потребности. Има ли равнопоставетно учене и готови ли са конвенционалните учители да работят компетентно с децата със СОП. Вместо да теоритизират, младите хора предложиха действащи решения – да инициират специални обучения на конвенционалните учители, да подготвят наръчници. Трите съмишленички учат „Социални дейности“  и разчитат на своите преподаватели при разгръщането на проекта. Целта е ясна – да се подобрят условията в училище за децата със СОП. 

Заедно с двете пловдивски идеи в СКЛАД бе представена и концепцията на старозагорците от „Не-о!Патриотизъм“, провокирана от децата, обризувани със свастики за финала на Купата на България по футбол. 

Фабрика за идеи от четири години активно работи по „Предизвикателство за социална промяна“. Екипът избира да работи в малките градове, но заради домакинството на инициативата Европейска столица на културата приема поканата да работи и  в Пловдив, а инициативата от програмата. 

Тепърва екипите, представили идеите си в СКЛАД, ще продължат да работят интензивно с менторите от Фабрика за идеи. През юни те ще се съберат на специален лагер, където да оформят в проект концепциите си, да изготвят бюджет. През септември ще има още едно събитие, в рамките на което ментори и автори на проекти ще се опитат да съберат средства за реализацията им. 

Добрата новина е, че за някои от проектите като този на Норе са направени първите стъпки, казва Биляна от Фабрика за идеи. Партньор на организацията под тепетата е фондация „Пловдив 2019“.