Пловдивчани, англичани и италианци организират Айляк парад
Какво се крие зад понятието айляк и какви са корените на очарованието му ще дискутират пловдивчани в читалище „Младост 1983” на 17 април от 17.30 ч. Инициативата е част от проекта „Айляк парад” на фондация „ЖАР – театър-изкуство-култура” в партньорство с артистични организации от Англия и Италия, както и пловдивски културни институции.
Какви са основните характеристики на айляка като жизнена философия и специфичен светоглед, какво прави тази жизнена философия толкова специална и ценна не само за нас българите, но и за Европа и Света днес? Ще потърсим "образите" на айляка, ще си поблъскаме главите над това по какъв начин можем да визуализираме този светоглед, ще си разказваме интересни айляк истории от близкото и по-далечно минало, ще си спомним за някои истински майстори на айляка, разказват организаторите. Те допълват, че до края на април в Пловдив ще се проведат още няколко подобни дискусии. Първата от тях е на 19 април в 17.30 часа в читалище „Възраждане-1983” в Стария град.
Дискусиите са първи етап от осъществяването на проекта „Айляк парад”, който е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата'2019. Те ще послужат като отправна точка при оформянето на конкретната визия и съдържание на парада, който ще се състои на 4 май 2019 година на Главната в Пловдив.
Изборът на ж.р. „Тракия” като първа локация за провеждането на поредицата от дискусии също не е случаен - именно в този район, в парка Лаута, на 27 октомври тази година ще бъде реалзиарана "демо"-версия на парада.
И така, пловдивчани и гости на Пловдив - очакваме ии, за да поставим началото на една нова традиция и да сътворим заедно първия Айляк парад на Пловдив, канят организаторите.
Проектът е на Фондация “ЖАР театър-изкуство-култура”, който се осъществява с финасовата подкрепа на Фондация “Пловдив’2019” и в партньорство с HANDMADE PARADE, Великобритания; STALKER TEATRO, Италия; НЧ “Възраждане’1983” - Пловдив, НЧ “Младост’1983” - Пловдив, НЧ “П.Р.Славейков’1908” - Пловдив, НЧ “Назъм Хикмет’1922” - Пловдив и НЧ “Н. Вапцаров’1928” – Пловдив.