Пловдив вече брои 100 дни до откриването на Европейска столица на културата

  • от PlovdivTime
  • 23:54, 05.09.2018

от Мария Луцова

Пловдив вече официално брои 100-те дни до встъпването в почетната длъжност Европейска столица на културата. Ритуалното тиктакане на часовника започна с целодневни събития по Главната и официална церемония  в Драматичния театър днес.

Тя бе рамкирана от вълнуващия клип на Линди Хоп “I Charlston Plovdiv“ и кавъра на култовото парче на Нат Кинг Кол „Love“. Разказаха я малкият чаровник Боян и виртуозният кларнетист Яшко Аргиров. Спектакълът на Крис Болдуин разведе публиката из знакови за Пловдив и региона места, срещна я с хората, допринесли за спечелването на титлата – Пенка Калинкова, Александър Секулов, Милена Чакандракова, Десислава Шшманова, Емил Миразчиев, Любозар Фратев,  Стефка Попова, Манол Пейков, Марта Божикова, Валери Кьорлински, Стефан Стоянов, Матю Матеев, Христо Гюлев, Манол Пейков, Тони Симидчиева, Антон Баев. Голяма част от хората, допринесли Пловдив догодина да е център на България си пожелаха ехото от 2019-а да се носи дълго и титлата да се превърне в огледало, в което да видим какви сме, кой иска да даде и кой иска да вземе.

После на сцената излязоха заместник-министърът Амелия Гешева, кметът Иван Тотев и директорът на фондация „Пловдив 2019“.

Развълнуван съм. И до днес преживявам онази уникална емоция, която преживях преди четири години горе-долу по същото време. Приклекнах, когато чух да произнасят името на Пловдив. Тогава въобще не съм си давал сметка каква нова енергия ще внесе тази титла. Само преди дни получих резултатите – посещаемостта на Стария град, например, е нараснала с 41 процента. Много неща се промениха в града и това нямаше да се случи, ако го нямаше зарядът на тази титла. Благодаря на всички, които допринесоха за спечелването на титлата, за изготвянето на програмата, на всеки един пловдивчанин, който даде по нещо от себе си като идея, каза кметът Иван Тотев.

Заместник-министър Гешева заяви подкрепата на Министерството на културата към инициативата и допълни: „ когато тръгнахме към тази кандидатура, голямата мисия бе Пловдив да се превърне в още по-различен и хубав град. Мисля, че това вече е факт. Пловдив се чете различно на световната карта. Пожелавам на всички да се продължат да работят с такова желание, да се сбъднат всички проекти, създадени с любов и отношение. Заедно не е дума, а кауза, която пловдивчани носят в сърцата си. Заедно отдавна вече не е пловдивски мащаб“.  

Своята благодарност към всички, посветили професионалния си живот на проекта, изрази и Кирил Велчев.

В Пловдив всичко се случва и това е мястото, на което можем да бъдем заедно, каза още Велчев.

После дойде ред на най-важната част от вечерта.  Симпатичен клип с участието на целия екип на фондация „Пловдив 2019“ промотира част от събитията по месеци, а артистичният директор Светлана Куюмджиева представи основните акценти през 2019-а.

Тази програма не е просто календар, а дълъг процес на промяна, който направи Пловдив много по-отворен и много по-жив. Най-голямото предизвикателство бе да бъдем ЗАЕДНО. В програмата има концерти, театър, оперни спектакли, изложби, спорт, игри, акции и пърформанси на открито. Всеки може да намери своето събитие в тази програма. Най-важното е, че тя има по-дългосрочни цели – да подобри икономиката и живота на хората, да заздрави общностите. Заедно с нас са официалните институции, бизнес партньорите и медиите , семейството на европейските столици на културата, нашите партньори от Матера 2019. Най-важното е, че от самото начало с нас са гражданите на Пловдив, които изискват, очакват, критикуват, участват и обичат града си и изкуството така, както и ние, каза Светлана Куюмджиева. Тя подчерта, че събитието догодина ще остави наследство – многобройните международни партньорства и опита, натрупан в процеса на организация на събитието, решаването на юридически казуси в полза на културата, в по-голямото значение на културата на всички нива, в трайните артистични намеси, които ще останат в града, в промяната на градските пространства.

Нашето наследство ще бъде пловдивският, българският, балканският отпечатък върху тази европейска инициатива, допълни Куюмджиева. 

После благодари на екипа на фондацията, на артистите и партньорите и на гражданите на Пловдив, които – дори критикувайки, са подкрепяли работата им.

Програмата на Пловдив – Европейска столица на културата е събрана в четири платформи – „Сливане“, "Трансформиране", "Възраждане" и "Релаксиране", каза Куюмджиева и посочи основните събития в рамките на четирите ключови акцента. После на сцената излязоха колегите й от фондацията.

В церемонията се включиха и представители на другия град домакин през 2019-а – Матера, както и директорите на всички големи културни институти у нас. Те написаха на сцената думата „Заедно“ – мотото, което свързваше целия спектакъл. Представи ги филологът Борис Ангелов, който от години обучава чужденци в тайните на българския език.

Денят, в който бяха оповестени основните акценти в програмата и бе отбелязана 4-годишнината от спечелването на титлата, завърши с 3D мапинг върху сградата на фондацията на площад Джумаята. Там заработи гигантски механизъм на часовник, който ще отброява дните до откриващото тържество на 12 януари 2019 г.