„Plovdiv Time“ взе Награда „Пловдив“ за журналистика
Девет месеца след своето създаване „Plovdiv Time“ спечели втора престижна награда. След като през октомври 2016 г. грабна приза за „Уеб-дизайн: информация и медии“ на международния фестивал „Computer Space” („Компютърно пространство“) в София, сайтът взе и Наградата „Пловдив“ за журналистика. Отличието получи Руслан Йорданов, главен редактор на електронното издание, което е част от медийната група „TRAFFIC“.
Наградите „Пловдив“ за 2016 година бяха връчени на тържествена церемония в Градския дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив в навечерието на Деня на българската азбука. По традиция призовете се дават на творци и колективи за ярки постижения в културния живот на града.
Специализираните комисии, съставени от изтъкнати дейци на културата от Пловдив, предложени от творческите гилдии от града определиха победителите в 10- те раздела: „Художествена литература“, „Художествен превод“, „Журналистика“, „Архитектура“, „Музика“, „Театър“, „Изобразително изкуство“, „Аудио визуални изкуства, фотография и операторско майсторство“, „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ и „Културно наследство и съхраняване на паметта“.
Церемонията започна с минута мълчание, с която бе отдадена почит на жертвите от атентата в Манчестър, случил се точно по време на културно събитие.
Своеобразен домакин на церемонията по награждаване бе Драматичен театър – Пловдив, като на сцената се изявиха с много хумор и талант почти всички актьори от трупата на театъра, заедно с директора Кръстьо Кръстев, заместник-директора Деница Димитрова, помощник-режисьора Ирен Алексиева и Сузанна Арутюнян – Василевска – мениджър „Маркетинг и продажби“. Музикалната част бе поверена на БИГ БЕНД – Пловдив, с диригент Николай Гешев.
Актьорите Боряна Братоева, Димитър Банчев, Мария Генчева, Ивайло Христов, Троян Гогов, Петър Тосков, Симеон Алексиев, Добрин Досев, Алексей Кожухаров, Елена Атанасова и Кръстю Кръстев се превъплътиха в ролите на свои герои от постановките, в които участват, цитираха части от монолозите си, подканяйки зрителите да посетят спектаклите, като същевременно представяха и номинациите. Имената на победителите във всяка категория се пазеха в тайна до последно и се съдържаха в запечатани пликове.
Александър Секулов спечели приза за „Литература“ за поетичната си книга „Море на живите“, а за „Художествен превод“ наградата бе присъдена на Анета Ташева за превода от френски на романа „Напълно побъркан“ от Жил Льогардиние.
В раздела „Изобразително изкуство“ наградата бе присъдена на Димитър Воденичаров и Васил Маргаритов за съвместна изложба акварел и скулптура. Награда „Пловдив“ за музика спечели Евгения Ралчева за ролята на Сестра Анджелика в едноименната опера на Пучини, премиерна продукция на Държавна опера в Пловдив.
В раздела „Театър“ статуетката бе присъдена на Държавния куклен театър-Пловдив за спектакъла „Дама Пика“. Хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева“ бе отличен с престижната награда в раздела „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ за празничния концерт по случай 40 години от основаването на хора.
Проектантите Стефан Стефанов и Радка Стефанови от АРКОНТ-А“ООД получиха наградата в раздел „Архитектура“ за „Търговски дом и археология“ ( в бившия ДЕТМАГ, настоящ магазин H&M на главната улица). С награда „Пловдив“ в раздела „Аудио визуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ бяха удостоени Виолин Палейков и Нончо Нончев от БНТ -2 за документалните филми: „OPERA OPEN“, „Българска трилогия“ и „Театър – Безкрая“.
Кметът Иван Тотев връчи наградата „Пловдив“ в категорията „Културно наследство и съхраняване на паметта“ на Елена Кривошиева за реставраторската работа в новата „перла“ на Стария град – къщата „Клианти“, която съвсем скоро ще бъде отворена за посетители. Елена Кривошиева специално благодари на колегите си, като не забрави да засвидетелства възхищението и преклонението си пред таланта на неизвестния художник, изографисал къщата преди точно 200 години.