Пловдив става столица на джаза с великолепни концерти, изложби и срещи
С два концерта на български джаз музиканти ще започне тазгодишното издание на Plovdiv Jazz Fest, който ще се проведе от 5 до 7 ноември в Дом на културата „Борис Христов“.
Първият гост на едно от най-важните джаз събития в страна ще бъде пианистът и композитор Живко Петров със своя солов албум "Ten". Неговият концерт ще бъде на 5 ноември от 19.30 ч. Живко Петров е един от най-влиятелните съвременни български музиканти. Той е пианист, композитор, продуцент и аранжор. Работата му е от огромно значение за съвременната музикална сцена в България. За последните 20 години името му стои зад много талантливи и популярни музиканти в България. След много съвместни албуми и творчески колаборации, през 2015 г. Живко Петров издава своя дебютен солов албум "After4". Четири години по-късно той прави втория си солов проект "Тen", наречен на броя пиеси включени в него.
Същата вечер в 21 ч. на сцената ще се качат забележителните китаристи Веселин Койчев и Цветан Недялков с техния квартет "The Teachers4. Събитието ще бъде посветено на 60-ия юбилей на Веселин Койчев, който е сред особено значимите имена в историята на българския джаз. Койчев е част от групата „Джаз линия“, която се счита за еталон за български етно джаз. От 1991 г. той става лидер на легендарната джаз формация „Бели, Зелени и Червени“ (най-дълго просъществувалата джаз група в България), за която започва нов етап в развитието. С нея изнася многобройни концерти на всички джаз форуми в страната и представя българската джазова музика на най-престижните фестивали в света. Автор е на джаз, поп, симфонична и театрална музика, обработки на фолклорна музика, аранжименти и оркестрации. Веселин Койчев има зад гърба си над 1000 концерта. Преподава китара в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“. С Цветан Недялков свирят заедно от 2009 г., когато съвместно с Иван Лечев създават популярното „Акустик Трио 3000“. Недялков също е преподавател по „Поп и джаз китара“ в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София. Двамата китаристи създават групата "The Teachers" и в нея канят музикантите Христо Минчев (бас китара) и Кристиян Желев (барабани). Стилът на квартета може да се определи като фюжън, съчетаващ тематизма на българската народна музика с хармоничните похвати, аранжиментите, импровизациите и изпълнителските прийоми на джаза.
Втората фестивална вечер - 6 ноември, на Plovdiv Jazz Fest ще започне в 19.30 ч. с премиерата на най-новия авторски проект на известния пианист, аранжор и композитор Милен Кукошаров – "Wind Harmonium". През последните години той разширява своите професионални интереси като композитор в сферата на класическата музика, театъра и киното.
"Wind Harmonium" е своеобразен кросоувър, който включва похвати и форми от класическата и джаз музиката, а звученето се доближава до камерната музика. Композициите са нови, сред тях има и теми, които Милен Кукошаров е създал за театрални спектакли през последната година. Освен него "Wind Harmonium" включва още осем души. Специални гости ще бъдат световно признатият български кларнетист, живеещ в САЩ – Илиян Илиев, и мецосопраното Мичико Дате от Япония. В проекта участват още музикантите Дарина Иванова (флейта), Габриела Тодорова (обой), Добромира Ваклинова (кларинет, бас кларинет), Розалия Ангелова (фагот), Александър Леков (контрабас), Атанас Попов (ударни инструменти).
Веднага след "Wind Harmonium" от 21 ч. ще бъде първата музикантска среща на една сцена на пианиста Антони Дончев, барабаниста Христо Йоцов и световноизвестния басист, номиниран за „Грами“ – Ричард Бона. Той е свирил и записвал с музиканти като Боби Макферин, Куинси Джоунс, Хърби Хенкок, Тито Пуенте, Джордж Бенсън, Шака Кан, Бранфорд Марсалис, Майк Стърн и др. През 2002 г. Бона e част от известната джаз формация на Пат Матини.
Освен изпълнители Христо Йоцов и Антони Дончев са преподаватели и композитори. Преди 35 години двамата основават една от най-добрите български джаз формации „Акустична версия“. Дончев и Йоцов са ярък пример за съвременни музиканти, които с лекота и умение се справят с разнородните форми на музициране и които без проблеми могат да съчетават многообразието на джазовата стилистика. Специалният проект, който включва „Акустична версия“ с участието на Ричард Бона, е по инициатива на Plovdiv Jazz Fest.
Тази година фестивалът ще отличи Антони Дончев и Христо Йоцов, който също чества своята 60-та годишнина, с Награда за цялостен принос в джаза. През 2020 г. тя ще има двама носители, които едновременно ще бъдат отличени като създатели на групата „Акустична версия“, но и всеки от тях поотделно – като фигура, която има огромно въздействие и влияние върху развитието на джаз сцената в България.
Фестивалът ще закрие триото на един от най-великите басисти в света – Авишай Коен, който се съгласи да направи два концерта на 7 ноември – от 19.30 и от 21 ч. Композициите на Авишай Коен отразяват обширна музикална вселена от традиции, култури, езици и стилове - от песни на иврит до ладински народни песни, от комбиниране на класическа музика и джаз до джаз стандарти и съвременен джаз. В България Авишай Коен пристига със своето ново трио, в което участват Елчин Ширинов (пиано) и Рони Каспи (барабани). На сцената на Plovdiv Jazz Fest те ще представят най-новия 17-и албум на Авишай Коен – "Arvoles". Пловдив ще е част от турнето „50:50:50“, което включва 50 концерта в 50 града и е посветено на навършването на 50 години на музиканта.
Всяка година фестивалът има и съпътстваща програма, която включва най-разнородни събития. Първото от тях е ден преди да започне основната програма. Грандиозният концерт на Хилда Казасян и Плевенската филхармония „Да послушаме кино“ ще се проведе в Комплекс СИЛА от 20 ч. на 4 ноември. Диригент ще бъде Борислав Йоцов, а на сцената заедно с Хилда Казасян ще бъдат едни от най-добрите и утвърдени джазови музиканти в България Христо Йоцов (барабани), Живко Петров (пиано), Димитър Карамфилов (контрабас) и Михаил Йосифов (тромпет). Специални гости ще бъдат Теодосий Спасов и Васил Петров.
Друг важен акцент от съпътстващата програма на фестивала е фотоизложбата, посветена на ярката личност на българския художник Андрей Даниел. Експозицията ще може да бъде видяна и през трите дни на фестивала в Дома на културата „Борис Христов“. Неин автор е Стефан Джамбазов. Изложбата е проект на Фондация „Въпреки“.
На 7 ноември в Bee Bop Café от 14 ч. пък ще бъде лекцията на Светослав Николов и Мирослава Кацарова за творчеството на норвежката джаз певица с български произход Радка Тонеф. Събитието ще се проведе съвместно с Jazz FM Radio.
Ден след края на основната програма, на 8 ноември, заключителното събитие за фестивала ще бъде представянето на книгата на Мила Иванова „Хартиена лодка в открито море“ и разговор с авторката ѝ в Bee Bop Café от 14 ч. Книгата включва 65 текста за теми, вдъхновени от реални нейни изживявания. Всяка страница е по действителен случай, или както казва Мила, по действително усещане. 65 текста, които разказват за надежди, страхове, носталгия, страст, красота, лудост, благодарност и любов. Някои от тези есета са писани специално за сборника, други вече са известни от блога на Мила, а трети тя е преработила изцяло при съставянето на „Хартиена лодка в открито море“.
Фестивалът се осъществява с медийната подкрепа на Plovdiv Time и TrafficNews.
Фотография: Andreas Terlaak