Пловдив е царство на куклите от днес
от Мария Луцова
Пловдив ще живее с емоциите на кукленото изкуство от днес до 7 септември, когато под тепетата ще се случат спектаклите от програмата на ХХII Международен фестивал „Двама са малко-трима са много“, както и уличният модул на форума „TheatAir“. Въпреки че куклениците нямат собствена сцена, заради ремонт, те няма да разочароват публиката си и в изданието на феста през 2018-а под тепетата ще гостуват изключително любопитни представления на български и чужди трупи. Те ще играят в зала „Съединение“ на Историческия музей, в камерните зали на Радио Пловдив и Драматичния театър, както и във Военния клуб.
Откриването е тази вечер от 19 часа в зала „Съединение“ на Историческия музей, а закриването на 7 септември е в Камерната зала на Драмата в 20 ч. Тогава ще станат ясни носителите на наградите. Журито ще присъди награди в следните примерни категории, които то има право да модифицира по лична преценка на членовете - награда за най-добър спектакъл; награда за иновации и търсения в куклената миниатюра; поощрителна награда.
Наградите на фестивала са бронзови статуетки от скулптора Васил Маргаритов, придружени от парични премии. Присъждат се и допълнителни награди, връчвани от Фондация „Източноевропейски проекти” Дордрехт, която номинира единствено трупи от България. Приз за най-добър спектакъл връчва и детското жури към Благотворителна фондация “Култура, Изкуство, Деца” Пловдив.
Журито е в състав Давид Бурман - арт мениджър, Никола Вандов - театровед, Михаил Байков - режисьор.
Организаторите от Кукления ще предложат на публиката си и едно необичайно пътешествие – на фестивален театър в София. На 5 септември от 21 часа те ще могат да гледат спектакъла „Спомням си“ по текстове на Михаил Булгаков, Даниил Хармс, Антон Чехов, Висарион Белински, Валери Петров, Димитър Подвързачов, Туве Янсон, Ингмар Бергман, Ървин Уелш на Ателие 313 . Специален автобус ще тръгне към София от спирката на хотел „Тримонциум“ в 18 часа на 5 септември и ще пътува обратно към Пловдив в 23 ч. Любителите на театъра трябва да заявят желание да гледат предварително на касата на Кукления театър под тепетата.
ЕТО И ПЪЛНАТА ПРОГРАМА НА ХХII МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ "ДВАМА СА МАЛКО – ТРИМА СА МНОГО" & TheatAir 2018:
3 СЕПТЕМВРИ
16 ч., Капана, до Джумая Джамия
„Балони" – Театър „Катастрофа" – Ливорно, Италия
17 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
"Магия" – Шоуто на Маг Фофичино - Италия
19 ч., Исторически музей, зала „Съединение“
Откриване на фестивала „Двама са малко – трима са много“
20 ч., от Община Пловдив до Римски стадион и обратно до художествената галерия
Откриване на TheatAir 2018 с вълнуващ спектакъл на Театър на огъня и сенките „Файертер" – София, България
4 СЕПТЕМВРИ
11 ч. , Зала на Радио Пловдив
"Снежната Кралица" - ДКТ КУКЛЕН ТЕАТЪР МОСКВА - Москва, Русия
Автор: Ханс Кристиян Андерсен; Режисура и драматургия: Мая Краснополская; Сценография: Мая Краснополская; Участва: Антон Чалиш
Известната приказка на Ханс Кристиян Андерсен възниква от хартията пред публиката. Този фантастичен свят е създаден с импровизирани средства – сякаш на игра у дома. Порастналият Кай разказва как смелата Герда го е спасила и разтопила с любов заледеното му сърце. Хартиена вихрушка, пътешествие в картонена шейна, нападение от горски бандити, осветление и озвучение – всички малки зрители, настанили се удобно на табуретки, ще вземат активна роля.
11.30 и 18.30 ч., Цар Симеонова градина, алея Север в зелените площи
Екологичен образователен спектакъл „Къде е истината?" – Театър „Клайпеда" – Литва
15.30 ч. , зала на Радио Пловдив
"Кибер Бяла" - Театър Мале-Мале – България
Автор: Краси Кирчев, по Валери Петров; Режисьор: Краси Кирчев; Сценография: Хана Шварц; Композитор: Виктор Крумов; Участват: Коле Китанов, Мила Иванова, Жени Ангелова
Кибер бяла приказка е едно пътешествие в дигиталния свят, в което малките зрители се впускат в компанията на един самотен Метеоролог и няколко малки животинки - оживелите образи на една компютърна игра. Не се подвеждайте! Спектакълът не използва мултимедия, а разчита единствено на куклено-театралното имитиране на компютърната реалност. Създаден по текста на Валери Петров “Бяла приказка”, той търси истината за приятелството общуването, както и за бягството в компютърните игри - тема съвсем близка както за малките, така и за порасналите хора в днешния кибернетичен свят.
16 ч., площад "Централен"
„По пътя" – Театър „Жинак" – Чехия
17 ч. , Военен клуб
"Филифьонката, която вярваше в бедствия" - ДКТ Бургас - Бургас, България
Режисьор:Петър Тодоров; Автор: Туве Янсон; Сценография: Хана Шварц; Композитор: Петя Диманова; Участват: Десислава Минчева – Тодорова, Неделина Роселинова и гласът на Ицко Финци
“Филифьонката, която вярваше в бедствия” е спектакъл за всички възрасти. По красив и поетичен начин той разказва за една странна Филифьонка, която живее сама на един отдалечен северен бряг. Тя толкова се бои да не й се случи някое бедствие, че почти не излиза от къщата си. Единственото живо същество наоколо е не по-малко странната Гафса. Двете са обречени да бъдат добри съседки, но страховете на Филифьонката им пречат. Всъщност, дали най-добрият начин да се освободиш от страха не е да преминеш през него?
17.30 ч., Капана, до Джумая Джамия
„Магия" – Шоуто на Маг Фофичино - Италия
19 ч., Драматичен театър, Камерна зала
"Кащанка" - Театър Вировитица – Хърватия
Автор: А. П. Чехов; Драматург: Петра Мърдуляс; Режисура: Виера Видов; Сценография: Наталия Бурнос; Музика: Игор Карлич; Участват: Сара Лустиг, Доминик Каракасич, Ирена Баусович, Горан Вучко
Кащанка е един от най-известните кратки разкази на Чехов, с отличителните качества, които бележат останалата част от неговото творчество. Най-вече, дълбоко разбиране за човешката психика и атмосфера, която неустоимо привлича читателите в Русия при прехода от 19-ти до 20-ти век. Кащанка е наистина белязана от силен руски цвят, но в същото време е универсална история за любов, лоялност и отговорност. Чехов е известен сатирист на обществото и в тази история, без милост, той показва човешки слабости от гледната точка на най-добрия приятел на човека - кучето. Чрез очите на едно малко женско куче, наречено Кащанка, човешкият свят се показва в пълната си мизерия, празни усилия и слабост. Кучето не съди. То се ръководи от елементарните си инстинкти. Има нужда от храна, топлина и любов. Точно защото вижда хората през призмата на търсенето на любов, зрителят е предизвикан да попита точно колко любов е способен да осигури човек и какви оправдания може да използва, когато тази любов липсва.
19 ч., Стълбите на Каменица
„Въй въй въй" – Дуо „Barbaronite" – София, България
21 ч., Исторически музей, зала „Съединение“
STRPTS // eпизод I: Миро& Рула - Синема Стикадо - Испания
Режисьор: Сосел Диез; Рисунки: Саби Варела; Сценография: Сосел Диез и Елена Варела; Участват: Сосел Диез и Елена Варела
Пригответе се да влезете в невиждан досега свят. Интрига, корупция, убийство, преследвания... Ще ви се иска да видите още. Дискретен човек (Мирло) и мечтателна жена (Рула) пресичат съдбите си в неочаквано бягство, заради добре позната тайна. Бягство, примесено с кръв и интриги в свят, който не е балансиран с природата и социалните права, обременен от политическа корупция.
5 СЕПТЕМВРИ
11 ч., зала на Радио Пловдив
"Легенда за доброто сърце" - ДКТ Силистра, България
По романа „Плашилото” от Ярослав Водражек; Драматизация и режисура: Светлана Раду; Сценография и кукли: Анжела Жосан; Музикална картина – Светлана Раду; Участват: Петя Томова и Станислав Георгиев
Това е трогателна история за саможертвата, самотата и предаността. Тя разказва за това, как забравеното в полето плашило Страшко спасява раненото щъркелче Айко, което не може да отлети в топлите страни заедно с ятото си. Две самотни души намират смисъла на живота в грижата един за друг, което им помага да преодолеят всички неприятности и опасности. Легендата за доброто сърце е лирическа приказка с философски смисъл (замисъл), където на разбираем език се говори за сложните неща. За това, че живота може да бъде различен: жесток и добър.... Но в него винаги има място за истинското приятелство.
11.30 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
"Магия" – Шоуто на Маг Фофичино - Италия
15 ч., Исторически музей, зала „Съединение“
STRPTS // eпизод I: Миро& Рула - Синема Стикадо - Испания
Режисьор: Сосел Диез; Рисунки: Саби Варела; Сценография: Сосел Диез и Елена Варела; Участват: Сосел Диез и Елена Варела
Пригответе се да влезете в невиждан досега свят. Интрига, корупция, убийство, преследвания... Ще ви се иска да видите още. Дискретен човек (Мирло) и мечтателна жена (Рула) пресичат съдбите си в неочаквано бягство, заради добре позната тайна. Бягство, примесено с кръв и интриги в свят, който не е балансиран с природата и социалните права, обременен от политическа корупция.
16 ч., Драматичен театър, Камерна зала
"Насрещни ветрове" - Ис Маскарадас – Италия
Автор, драматург и сценограф: Донатела Пау; Режисьор: Антонио Муру; Музика: Томасела Калвиси; Участват: Донатела Пау, Клаудия Детори
Малка кукла виси на няколко конци. Една елегантна фигура се втурва към нея, за да вземе ръцете й. Това е началото на самотно пътешествие на две сестри в мизерния, груб и прашен градски пейзаж. Куклите играят с поразителен реализъм човешкото състояние след катастрофа или война. Един метач напразно се опитва да изтрие спомените си, като помита пътя, но не е лесно да заличиш лошите спомени. В този край на разкъсван от война град, животът е разбит на парчета, които трудно могат да се съберат - спомените са все още там, тежащи като камъни. Героите изобразяват симпатични и крехки стари хора, дълбоко засегнати в телата и умовете си - всеки от тях продължава да върши онези прости неща, които е свикнал да прави през целия си живот. Искащи да върнат стария си начин на живот, те осъзнават, че е по-трудно да възстановиш нещо, отколкото да посрещнеш онова, което предстои.
16 ч., до Римския стадион
„Балони" – Театър „Катастрофа" – Ливорно, Италия
17 ч., Стълбите на Каменица
„Въй въй въй" – Дуо „Barbaronite" – София, България
17.30 ч., зала на Радио Пловдив
"На разположение" - Театър Пъзел – Канада
Идея и дизайн: Чаба Радули и Павла Мано; Предметен театър за възрастни
Едно същество без име и лице пътува през живота си, който е белязан от първите срещи: изненада, страх, гняв, необяснимото, другият, себе си... Екстремни ефекти върху съвестта, която току-що е започнала да съществува. Това е пътешествие в тъмнината: пред нас е тъмнината на неизвестното, а зад нас - тъмнината на забвението. Нека това нощно пътешествие освети кътчета дълбоко в нас, които са били покрити в тъмнина за дълго време.
17.30 и 19 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
"„Джира Мамбо" – Цирк де ла Люлин - София, България
6 СЕПТЕМВРИ:
11 ч. , Военен клуб
"Малко синьо и малко жълто" - Столичен куклен театър - София, България
Автор: Лео Лиони; Превод: Яна Аргиропулос; Режисура и сценографско решение: Миха Голоб (Словения); Музика: Васко Атанасовски (Словения); Участват: Румен Угрински, Румен Гаванозов
Листът хартия е една от основните и най- креативни детски площадки! Това е място за проучване, експериментиране, въображение и учене. Това е мястото, където детето за първи път се докосва до изкуството. Така че, ние взехме лист хартия и вдъхновени от естетиката и поетиката на Лео Лиони, ги въведохме в кукления театър. Вземете и вие лист хартия, и създайте своя куклен спектакъл за малкото синьо и малкото жълто. И не забравяйте малкото зелено!
11 ч., до Римския стадион
„Джира Мамбо" – Цирк де ла Люлин - София, България
11.30 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
„Магия" – Шоуто на Маг Фофичино - Италия
15.30 ч., Военен клуб
"Гиньол и полицаят" - ДКТ Ямбол, България
Адаптация и режисура: Теодора Попова-Лазарова; Сценография: Диана Узунова-Тодорова; Музика: Гергана Василева; Участват: Жулиета Николаева, Никол Султанова, Димитър Димитров, Златко Василев
Дами и Господа, запознайте се с Гиньол – „непослушното дете“ на френския куклен театър! Той няма в джоба си пукнат грош, няма дори къде да пренощува, често е преследван от закона, но не се тревожете за него. Той може да се справи с всяка ситуация и то с такава бързина и ловкост, че неговите противници обикновено дори не разбират какво се е случило. Създаден преди повече от 200 години във френския град Лион, образът на бедняка–хитрец Гиньол и до днес грабва сърцата на малки и големи. Дързък и смел, непримирим срещу несправедливостта, нежен и романтичен, но винаги изпълнен с увереност в собствените си сили и безграничен оптимизъм. Да, животът понякога е труден, а проблемите са толкова много, че се изсипват един връз друг, но… Горе главата! Никой не може да победи онзи, който не е готов да се предаде! Не вярвате ли? Тогава елате и ще видите.
16 ч., Капана, до Джумая Джамия
„Балони" – Театър „Катастрофа" – Ливорно, Италия
17 и 20 ч., до Римския стадион
„Живей златен живот" – Живи статуи в движение – Португалия, Украйна, Белгия, България
17.30 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
Уличен мюзикъл – Театър „Дан – Дани" - България
18 ч. , Драматичен театър, Камерна зала
"Малка нощна серенада" - ДКИ – ДКТ Рязан, Русия
Драматург и Режисьор: Светлана Озерская; Сценограф: Андрей Запорожски; Музика: Волфганг Амадеус Моцарт; Участват: Василий Уточкин, Антонина Григорьева, Александр Григорьев, Оксана Матвейцева, Юрий Матвейцев, Егор Чудинов, Андрей Стручков
Рязанският куклен театър отново фантазира и не престава да удивлява… Великият композитор Волфганг Амадеус Моцарт също някога е бил дете, но е бил считан за един изтъкнат музикален „Малък гений“. Когато е бил на 4 години, той е написал своя първи концерт. „Малка нощна серенада“ е фантазия за това как малкото момче се превръща в истински композитор. Историята е за неговите пътешествия в съня през сюжетите на неговата все още несъчинена музика. Тук тя придобива форма, става действащ персонаж и увлича след себе си в приключението. Спектакълът „Малка нощна серенада“ е прекрасна възможност да запознаем малките зрители с класическата музика чрез света на фантазиите на нейния автор.
21 ч., Куклено-драматичен театър „Хенд“
"Без обувки" - Явор Гигов, София, България
Автор: Явор Гигов, по мотиви от Пиер Грипари, Уди Алън, Херман Хесе; Режисьор: Румен Гаванозов; Музика: Явор Гигов; Участват: Явор Гигов
Какво може да накара един човек да преобърне живота си наопаки и да започне да вижда и да чува неща, които другите не могат? Мъж в разцвета на силите си е обсебен от своята кариера и смята, че докато човек е жив, трябва да трупа състояние. Но един ден, обикновено наглед събитие, като покупката на чифт обувки променя живота му завинаги. Представлението разказва за болестта на съвременния човек, който от бързане да покрие някакви нормативи и да осигури бита си, забравя кои са важните неща в живота. Главният герой е бивш работохолик, изгубил се в прекалената си амбиция да печели. И когато средството се превърне в цел, човек спира да мечтае.
7 СЕПТЕМВРИ:
11 ч., Военен клуб
"Време за лягане" - Театър Пъзел – Канада
Идея и изпълнение: Цаба Радули; Режисьор: Павла Мано; Сценограф: Иван Ставрев; Кукли: Павла Мано; Музика: Франсоа Лондри и Петя Недева
Вечер е. Трябва да спим. Но ние не искаме! Леглото не е удобно, възглавницата има собствено мнение по всички въпроси, одеалото е прекалено късо, пижамата ни преследва, за да я облечем и точно тази вечер парцалената кукла решава да експериментира с летене! Когато не искаме да спим, наистина не ни се иска!
11.30 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
Уличен мюзикъл – Театър „Дан – Дани" - България
15 ч., Куклено-драматичен театър „Хенд“
"Старата Мелница" - Регионален куклен театър Хмелнитски
Драматург и Режисьор: Светлана Озерская; Сценограф: Андрей Запорожски; Музика: Волфганг Амадеус Моцарт; Участват: Василий Уточкин, Антонина Григорьева, Александр Григорьев, Оксана Матвейцева, Юрий Матвейцев, Егор Чудинов, Андрей Стручков
Рязанският куклен театър отново фантазира и не престава да удивлява… Великият композитор Волфганг Амадеус Моцарт също някога е бил дете, но е бил считан за един изтъкнат музикален „Малък гений“. Когато е бил на 4 години, той е написал своя първи концерт. „Малка нощна серенада“ е фантазия за това как малкото момче се превръща в истински композитор. Историята е за неговите пътешествия в съня през сюжетите на неговата все още несъчинена музика. Тук тя придобива форма, става действащ персонаж и увлича след себе си в приключението. Спектакълът „Малка нощна серенада“ е прекрасна възможност да запознаем малките зрители с класическата музика чрез света на фантазиите на нейния автор.
16 ч., Цар Симеонова градина до Виенския павилион
„Балони" – Театър „Катастрофа" – Ливорно, Италия
17 ч., Драматичен театър, Камерна зала
"Парченцето" - ДКТ Бургас, България
Режисура и драматизация: Веселин Бойдев; Автор: Шел Силвърстийн; Сценография: Хана Шварц; Композитор: Владо Ковачев; Участват: Александра Илиева-Енева, Ивайло Енев
Ти се появяваш в един свят пълен с опасности. Не знаеш защо си тук. Накъде вървиш? Ти се осланяш единствено на своята интуиция. Тя те води и ти помага да продължаваш по пътя си. За да стигнеш до... ДОКЪДЕ?
17.30 ч., Капана, до Джумая Джамия
„Магия" – Шоуто на Маг Фофичино - Италия
18.30 ч., Стълбите на Каменица
„Въй въй въй" – Дуо „Barbaronite" – София, България
20 ч. Драматичен театър, Камерна зала
Закриване на фестивала