„Пловдив 2019” с бюджет от 13 млн. лв. за тази година
от Мария Луцова
Бюджетът на фондация "Пловдив 2019" за 2018 г. възлиза на близо 13 млн. лв. Това става ясно от проекта, внесен за разглеждане в Общинския съвет на Пловдив.
Общо дейностите, свързани с финансирането на програмата на града за Европейска столица на културата, са на стойност 7 873 566 лв. От тях близо 4 млн. лв. са насочени към проекти, одобрени в рамките на трите сесии, обявени от "Пловдив 2019". Средствата по реализация на събития, инициирани от фондацията за артистичната програма, са 3 093 566 лв.
Към тях се добавят средствата за Капана и за малки проекти - 450 хил.лв., оперативни разходи, съфинансиране и европейски програми - 200 хил. лв., и за "Форум 2019" и доброволческата програма - 150 хил. лв. В бюджета са заложени и 120 000 лв. за консултантски услуги по подготовката на града за 2019 г.
Близо 2 500 000 лв. са предвидени за маркетинг и реклама, за международна дейност - 300 000 лв., а за административни дейности са заложени 1 775 490 лв. От тях над 500 хиляди ще бъдат насочени към новия културен център СКЛАД в Тютюневия град - над 300 000 лв. ще отидат за наем, а 210 хиляди - за ремонт на помещенията.
От документите, които ще се обсъждат на предстоящата сесия на Общинския съвет, стават ясни и някои от акцентните събития за 2018 г.
Деца от ромския, еврейския и арменския етноси вече стягат съвместна изложба, която е част от проекта "Медея". През октомври малките участници ще изнесат съвместен концерт, а догодина ще застанат на сцената на Античния театър до някои от най-големите ни актьори в спектакъла "Медея".
В периода от 10 до 13 май Пловдив ще посрещне 40 представители на европейски столици на културата от 2008 до 2022 г. В рамките на три дни екипът ще организира работилници, презентации, срещи с културни оператори от града, турове, срещи с официални лица.
От май до декември под тепетата ще оживее проектът "Слово и рисунки, светлина и звук", посветен на творчеството на Николай Хайтов и карикатуриста Борис Димовски. Събитията ще вървят в Пловдив и Яврово. Предвидени са дигитална платформа, дискусии и форуми, творчески ателиета, изложби, моноспектакъл и улично изкуство.
Пак през май в града ни ще гостуват три големи организации и фестивали от Европа - Brave Festival от Вроцлав, KLAP Maison pour la danse от Марсилия и Koreja Centro di Produzione от Лече. Целта на това сътрудничество е в Пловдив да се реализират обмен и събития.
В края на май Пловдив ще бъде домакин на Типофест - Международна конференция по шрифт. Това ще се случи в периода между 22 и 29 май в Камерната зала на Драматичния театър.
Другото събитие, което се реализира с подкрепата на "Пловдив 2019" - "КиноПловдив", ще продължи да среща публиката с известни български режисьори до юни. На финала те ще заснемат 7 късометражни филма, вдъхновени и посветени на Пловдив.
В началото на юли - на 4,5 и 6-и, ще се случи поредното събитие по проекта Fullbright с публични обучения за работа с различни публики на музейните специалисти.
Същия месец ще стартира един от мащабните проекти, които ще бъдат финализирани през 2019-а. „100% Пловдив” на Римини Протокол е спектакъл, осъществен изцяло от непрофесионални актьори – жители на града. Представители на немската театрална трупа ще направят специален кастинг за участниците, а работата по представлението ще продължи година.
Пловдив ще посрещне и пътуващата изложба „Да обиколиш света” на Института за международни отношения на Германия. Тя е запазена за Пловдив през 2019 г., но работата по организацията на гостуването започва от тази година. Националната колекция на Федералната република е съставена от 380 произведения от 1949 г. до наши дни. Куратори на изложбата са Матиас Флуге и Матиас Уинзен.
Тази година ще бъдат реализирани и първите етапи по съвместния проект на Дойче Телеком и Градска художествена галерия „Минало-Бъдеще-Обща история-споделени преживявания”. През септември 2018 г. ще бъдат проведени обучения, а догодина ще гостуват изложби в различни арт пространства в Пловдив.
До декември продължава детската архитектурна работилница в Столипиново и училище "Димчо Дебелянов". През тази година са заложени още много събития, които са насочени към работата и приобщаването на етносите.
Изключително любопитен проект подготвят Пловдив 2019 и Ливърпул 2008 в партньорството с Британски съвет-София и Държавна опера-Пловдив. Фестивалът Brexit Blues ще се случи в периода 9-12 май догодина, но още сега стартира кампанията по организацията и структурирането му. Първата част е кампанията „Коя е любимата английска банда на българите” с БНР.
След това кураторите д-р Гордън Окафор-Рос (Музикален директор на Ливърпул-Европейска столица на културата 2008) и д-р Тим Щайнер, организирал големите музикални събития в Гимараеш 2012, ще работят с музикантите, за да подготвят основното ядро за големия концерт догодина.
На 5 септември в присъствието на международни гости, партньори и представители на европейските институции ще бъде представена и официалната програма на Пловдив - Европейска столица на културата 2019. Екипът на Пловдив 2019 е внесъл и отчета си за 2017 г., а независимият одит не е констатирал нарушения.
Нови попълнения във фондацията
Ново звено, отговорно за ключовите събития в програмата, с мениджър и експерти, заместник-директор програма, четирима експерти в артистичния екип, двама в маркетинга, един в международната дейност и един за работа по доброволческата програма, офис мениджър и още един пиар експерт ще се присъединят към фондацията. Ново звено за контрол на изпълнението и финансовата отчетност на проектите от трима експерти ще следи за законността. Всички нови членове ще се присъединят към екипа до края на 2018 г.