Пламен Легкоступ разказва видения, мечти и митове в изложба в Пловдив
Проф. Пламен Легкоступ ще открие изложба живопис „Видения, мечти и митове: шепот от дълбините“ на 8 май от 18 часа в галерия „Възраждане“.
„Заглавието на експозицията „Видения, мечти и митове: шепот от дълбините“, както винаги, не е подбрано случайно. Винаги приемам изкуството като игра, в която създавам видения, реализирам мечти, разкодирам митове, а изкуството ме учи да преодолявам трудностите с шега“, разказва авторът.
„Безспорно, един от най-оригиналните български художници, Пламен Легкоступ отново ни омагьосва със своите калейдоскопични картини. Красотата и приказността на дворците и къщите върху платната има за основа старините на Търново, Пловдив и друга българска наследственост. Определено се налага и бляскава екзотика. А рибата, тя явно е нещо свещено за твореца, тя пулсира в много от картините, като е натоварена с изобилие от символи, емблематични знаци и мистерии. Сякаш носи света върху себе си. Творбите ни втурват в притчовата приказка на една голяма творческа фантазия“, разказва и галеристът Краси Алексиева.
Художествената концепция на определен автор е от изключителна важност за оформянето на неговия стил, затова съм се стремил да си създам във времето свой собствен стил, който да ме прави разпознаваем художник. Опитал съм се по своеобразен начин да осмисля декоративизма на формата, цвета и орнамента – елементи, които имат важно значение за българското изобразително изкуство, а средновековните български миниатюри и икони, стенописите, шевиците и родопските халища, керамиката и резбата върху камък и дърво са историческата основа, върху чиято интерпретация съм формирал стилистиката на изразните средства в моето творчество, докато тематичният ми избор е вдъхновен, в голяма степен, от българската средновековна архитектура и обредност.
Тръгвайки от богомилските легенди и старобългарските апокрифи, визуализирани в различни графични техники, постепенно избистрих своя собствена тематична концепция в естетиката на живописния изказ. Владеенето на рисунката и прецизното използване на акрилната техника постепенно изкристализираха в една характерна стилистика, в която се съчетават класическата фигуративност, чистите декоративни цветове и архитектоничните форми, а във фронталните композиции, с обратна перспектива върху равен фон, понякога позлатен, личат уроците на старите майстори-иконописци, докато цветовият ритъм е изграден от интензивността на чистите тонове от целия спектър. Чрез директния пластически език търся днешния визуален образ на старите притчи в средновековните градове, в античните натюрморти и митичните кораби-риби. Картините ми изобилстват от ярки багри, фигури, символи и провокират наблюдателя към размисъл.
Експозицията ще продължи три седмици до 2 юни.