Откриха „Малката Шипка“ в Шишманци
Паметник на загиналите и участниците във войните жители на село Шишманци бе открит ден преди официалните тържества по случай Националния празник на България.
С хляб и сол и с духова музика започна тържествената церемония пред новия монумент. Отец Петър от църквата "Свето успение Богородично" в Белозем отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите. Свещеникът посочи, че Българската Православна Църква никога не е забравяла своите чеда и откакто съществува в своите служби, винаги поминува загиналите за свободата воини и вярата на нашето Отечество.
За да уважат паметта и подвига на героите, сред събралите се жители на Шишманци и дойдоха кметът на община Раковски Павел Гуджеров, председателят на Общинския съвет Георги Лесов, Любомир Стрехин от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Раковски, зам.-кметовете на общината Йовко Романов и Божидар Стрехин. Стрехин свири и в духовия оркестър, с чиято тържествена музика премина цялото събитие.
Кметът на Шишманци Костадин Иванов каза, че селото е малко, но броят на участниците във войните е внушителен. Затова, когато станал кмет, идеята да издигне паметник в тяхна чест е узряла. „Винаги съм смятал, че всяко село трябва да пази паметта за предците си, особено на тези, които са понесли страдания или загубили живота си за Родината. Това е най-малкото, което им дължим", добави кметът.
Шишманци е малко село, но през войните от 1912 до 1918 година е дало 28 свидни жертви, сред които има загинали при Дойран, на Каймакчалан, при Кочанско и Черничени, уточни той. В първата фаза на Отечествената война пък са участвали 70 души от Шишманци. Има участници и от периода преди това , като част от Македоно-Одринското опълчение, дори и при Освобождението на България.
Паметникът представлява пресечена пирамида с еднометров кръст отгоре и наподобява този от връх Шипка. Паметникът на героите от войните е построен с дарение на жители от селото , няколко фирми и с финансовата подкрепа на община Раковски.
"Важно е да помним. Да помним , че малко са застанали срещу много. Важно е да помним, че България има своите герои. Шишманци има своите герои. Важно е да помним, че за да живеем днес свободни, някой е дал живота си. Дървото на свободата, за да расте силно, трябва да се полива с кръвта на героите. Поклон пред тези, които дадоха живота си, за да живеем днес в свободна България", отбеляза кметът на Раковски Павел Гуджеров.
Празникът продължи в зрителната зала на читалището с литературно- музикална програма , в която се включиха деца от всички възрасти. Духовият оркестър допълни патриотичната атмосфера в залата , а кметът на Шишманци Костадин Иванов облече народна носия и заедно новосъздадения самодеен състав "Никола Ганчев" зарадваха публиката в салона с фолклорните си ритми.