От 1 март: Вдъхновяващият конкурс „Гласът на Камен” търси големите млади тенори
Записването за участие в конкурса „Гласът на Камен“ започва от 1 март. Идеята за провеждането му се роди, след като знаменитият ни оперен глас ни напусна преждевременно. Мисията на инициативата е да продължи живота на идеите и разбиранията му за същността на оперното изкуство. Създаването на конкурса бе оповестено по време на концерта в знак на почит към таланта на Камен Чанев на Античния театър по време на Opera Open.
Биографията на тенора е забележителна част от историята на най-добрите оперни театри, гласът му - сред онези гласове, които принадлежат на вечността. Международната кариера на Камен Чанев минава през сцените на Виенската щатсопера, Римската опера, Миланската скала, Арена ди Верона, през Вашингтон опера, Щатсопера Берлин, Прага, Будапеща, Букурещ, Канада, театрите в САЩ, Япония, Китай, Нова Зеландия и най-престижните музикални форуми в света.
Световнопризнатият тенор е ученик на Александрина Милчева, Борис Христов и Гена Димитрова. Сред ненадминатите му превъплъщения са ролите на Ренато де Грийо, Андре Шение, Марио Каварадоси, Трубадур, Дон Карлос, Радамес, Калаф и много други.
Рикардо Мути с възторг го нарича „Пучиниев певец“, а Камен Чанев вярваше в орфическата природа на българските гласове и първостепенната им роля в света на класическото изкуство. Камен загуби живота си трагично, покосен от COVID 19, броени дни след като пресъздаде по неповторим начин върха в теноровия репертоар - ролята на Отело от едноименната опера на Джузепе Верди. Последната му роля е жестът, с който отдаде на операта най-доброто от себе си.
Конкурсът „Гласът на Камен“ е възможност за младите артисти от цял свят да пренесат посланието за пълна отдаденост и честност към изкуството на един изключителен тенор, част от най-стойностната история на световната опера.
Първото издание на конкурса "Гласът на Камен" е част от програма "Наследство II" на Пловдив - Европейска столица на културата 2019. Той се организира в рамките на Opera Open със съдействието на Фондация „Камен Чанев“ и Държавна опера-Пловдив. Международният конкурс съчетава сериозен конкурсен профил с професионален, международен престиж и съвременен подход на провеждането му, който позиционира участниците като „млади посланици на музиката“ от „сцени“ на вечния Пловдив.
Конкурсът ще се проведе от 22 август до 26 август 2022г. в два професионални тура пред международно жури, представящи „Гласа“ като музикален талант, и 3-ти тур с фокус личното послание на артиста, в който участниците се оценяват от публиката.
В конкурса имат право да участват млади оперни певци - тенори, български и чуждестранни граждани на възраст между 22 и 37 години.
Заявленията могат да се подават по електронен път и само през официалния портал за кандидатстване.
Необходимите документи са - заявление по образец; актуална портретна снимка на участника (разделителна способност 300 dpi, формат JPEG); професионална биография на английски език (формат PDF, максимум 1 страница); документ за платена такса. Таксата за участие е 50 евро. Тя се плаща само по банков път на сметка Държавна опера – Пловдив. Регистрационни такси не се връщат.
Краен срок за кандидатстване за Международният турнир за млади тенори „Гласът на Камен“ е 10 юни.
„Силно препоръчваме да подадете заявлението си преди крайния срок, а не на 10 юни, тъй като системата може да е претоварена и приложенията може да не преминат. За всякакви други въпроси, моля, изпратете имейл до: [email protected] ", казват организаторите.
Селекцията с видеозапис изисква те да бъдат представени в заявлението като линк в youtube или vimeo и да включват видеа на 2 оперни арии по избор, но с различен характер и на различни езици (в случай, че сте избрани да участвате в конкурса, можете да включите или не тези арии в своя конкурсен репертоар). Записите трябва да са висококачествени и скорошни. Оперните арии трябва да са от различни композитори и да се изпълняват на оригиналните им език, тоналност и цялост. Ще се приема само акомпанимент на пиано или оркестър на живо (не се приема предварително записан съпровод на оркестър „синбек“).
Журито за предварителен подбор ще изслуша всеки изпратен запис и ще избере най-добрите кандидати за участие в конкурса. Допуснатите кандидати ще бъдат уведомени до 27 юни.
Първи и втори тур се провеждат с пиано, на голяма сцена в Дом на културата „Борис Христов“. Разходите за пътуване и настаняване не се поемат от организаторите. Организаторите ще предоставят възможности за настаняване в хотели на преференциални цени.
Прослушванията се осъществяват по реда на жребий, изтеглен в деня преди започването на конкурса.
Председател на журито е Хосе Кура – тенор, диригент, а членове - Таня Иванова (сопран, учредител на фондация „Камен Чанев”), Красимира Стоянова (сопран, Kammersängerin във Виенската държавна опера), Лучано Ди Мартино (диригент, артистичен директор на Държавна опера–Пловдив), Сперанца Скапучи (диригент , SPERANZA SCAPPUCCI Direttore d’orchestra), Владимир Кираджиев (диригент), проф. Марио Диаз (тенор, декан на консерваторията Моцартеум в Залцбург), Андреас Делерт (управляващ директор на Hilbert Artist Management), Огнян Драганов (режисьор, директор на Държавна опера-Стара Загора), доц. д-р Нина Найденова (режисьор, директор на Държавна опера-Пловдив). Съставът на журито се определя от организаторите на конкурса. Журито има право да не присъжда всички награди. Решенията му са окончателни.
Победителят в конкурса ще бъде премиран с 3000 евро, второ място - 2000 евро, трето - 1000 евро. Ще бъдат връчени и още няколко специални награди Награда на оперната прима Красимира Стоянова – 2000 евро, Награда на публиката „Артистът и Пловдив“, Награда на Община Пловдив, Награда на Държавна опера – Стара Загора - договор за участие в оперна продукция, Награда на Държавна опера – Пловдив - „Камен Чанев. За честност в изкуството“ и договор за участие в оперна продукция, награди на спонсори.
КОНКУРСНА ПРОГРАМА
22.08. 2022г. – 1-ви тур
Една ария по избор на кандидата от предварително заявените пет арии в заявлението за кандидатстване. Една ария по избор на журито, от предварително заявените пет арии в заявлението за кандидатстване. (По възможност ариите да са от различни композитори и различни епохи). Ариите трябва да се изпълняват на оригиналния им език. Некласираните за втори тур запазват правото си да се състезават за награда на публиката (3-ти тур).
23. 08. 2022г. – 2-ри тур
Една ария от опера по избор на кандидата различна от първи тур. Една ария по избор на кандидата от репертоара на Камен Чанев. И двата тура се провеждат с пиано на голяма сцена в Дом на културата „Борис Христов“. Организаторите могат да осигурят корепетитор, което се посочва предварително в заявлението за кандидатстване. Организаторите не поемат разходи на корепетитор воден от участника.
24.08. 2022г. – 3-ти тур
В трети тур всички участници имат право да се борят за НАГРАДАТА НА ПУБЛИКАТА – „АРТИСТЪТ И ПЛОВДИВ“. Трети тур е по желание на участниците, не е в задължителната конкурсна програма и представлява творчески акции на импровизирани сцени на емблематични за град Пловдив места. Участниците могат да представят своята автентична музикална култура или да изпълнят по свой избор - оперетна ария, песен от мюзикъл, неаполитанска песен, сарсуела, ария или песен от български композитор. Трети тур е с фокус личното послание на артиста и е журиран от публиката.
25. 08. 2022г. - Генерална репетиция на финалистите за Заключителна Гала на Античен театър.
26. 08. 2022г. - ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ГАЛА С НАГРАЖДАВАНЕ НА АНТИЧНИЯ ТЕАТЪР С участието на оркестъра на Опера Пловдив.
27. 08. 2022г. - Резервна дата при лоши метеорологични условия за „Заключителна Гала“