Образователната програма на изложбата „Acqua alta“ в галерия „Капана“ приключва този уикенд
Образователната програма на изложбата „Acqua alta“ в галерия „Капана“ приключва този уикенд. На 15 февруари (събота) от 15.00 часа в галерия „Капана“ ще гостува Ирина Баткова - куратор на българското участие във Венецианското биенале през 2022 г. Лекцията е последна в рамките на образователната програма на изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“, която започна от началото на 2025г. в галерия „Капана“.
Всеки уикенд от 12 януари до 16 февруари в галерията гостува по един куратор от съвременните павилиони, които са представяли страната ни във Венецианското биенале в последните години, за да разкаже своя опит с националните участия, да сподели впечатления и повече история от самия форум.
59-ото издание на Венецианското биенале е отложено с една година заради световната пандемия от Covid-19 и вместо през 2021г. се осъществява през 2022 г. Конкурсът за българското участие също е отложен и е обявен в края на предходната година. Проектът „Ето къде си“, с който Михаил Михайлов и кураторката Ирина Баткова печелят конкурса, представя две серии от рисунки – Dust To Dust („Прах при прахта“) и Weak Points („Слаби страни“). Художникът рисува с прахта, която събира от ателието си, като я превръща по този начин в образ и символ на преминаващото време, на стойността и преходността на всичко предметно. Ирина Баткова ще разкаже как тези работи бяха показани във Венеция и какъв беше техният опит тогава с биеналето. Входът за срещата е свободен!
Ирина Баткова е писател и куратор, живеещ и работещ в София. Работила е като уредник в Софийска градска художествена галерия, директор на Галерия Шипка 6, директор на галерия „Витоша“, артистичен директор и куратор на галерия „+359“ (Водната кула в кв. „Лозенец). През 2005 г. основава независимата платформа Art Project Depot за проекти в областта на съвременното изкуство и култура. От 2021 г. е основател и куратор на международната колекция „Хербариум“. Проектът изследва работната среда в съвременната култура и представя в кратки филми визуалните артисти, които се включват в колекцията. Куратор е на изложби, представени в: Йеребатан Сарнъджъ, Истанбул, Кюнстлерхаус, Виена, Национален център за съвременно изкуство „Баня Старинна“, Пловдив, „Държавен музей на ориенталското изкуство“, Москва, Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство, София, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Варна и др.
На 16 февруари (неделя) от 15.00 часа в галерия „Капана“ започва и последният кураторски тур, който ще бъде воден от Светлана Куюмджиева. Тя ще поведе публиката през изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ и ще разкаже повече за проучването при създаването на този ретроспективен проект.
Светлана Куюмджиева е историк на изкуството, критик и куратор, доктор по изкуствознание. От 2003 до 2013 г. работи в галерия Credo Bonum (открита през 2003 като галерия СИБАНК) с програма от над 100 реализирани изложби и се изявява като автор на независими проекти, между които изложбите „Дързост и красота“, „Изкушението Чалга“ и Седмица на съвременното изкуство в Пловдив. Участва в десетки специализации и резиденции в Германия, Австрия, САЩ, Южна Корея, между които резиденциите CEC ArtsLink, KulturKontakt, интензивен курс за куратори към биеналето в Гуанджу и др. От 2015 до 2021 г. е артистичен директор на проекта Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
Проектът се организира от Градска художествена галерия – Пловдив и Община Пловдив. Куратори са изкуствоведите Светлана Куюмджиева и Пламен Петров. Осъществява се с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Над 70 са имената на художниците, които през годините са представяли България във Венеция, като между тях са Андрей Николов, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Иван Мърквичка, Владимир Димитров-Майстора, Златю Бояджиев, Борис Георгиев, Васка Емануилова, Вера Недкова, Данаил Дечев, Ненко Балкански, Константин Щъркелов, Сирак Скитник, Стефан Баджов, Цанко Лавренов, Найден Петков, Светлин Русев, Величко Минеков, Секул Крумов, Стоян Венев и др.
Техните произведения може да разгледате в галерия „Капана“ (ул. Райко Даскалов 29) в Пловдив до 20 февруари 2025 г.