Народният театър прави балкански "Ъндърграунд" в Пловдив
Народният театър „Иван Вазов” се включва в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 с проект с балкански режисьор и артисти, базиран на пиесата, вдъхновила култовия филм „Ъндърграунд”. „Пролет през януари” е кандидатствал за финансиране във фондация „Пловдив 2019” по отворената покана „В последния момент” и е с отпуснат бюджет от 50 000 лв. от исканите 80 000 лв. Цялостната сума за „Пролет през януари” е близо 370 000 лв. Това е първият спектакъл от поредица, която националната трупа ще реализира в рамките на Асоциацията на Балканските Национални театри, създадена по инициатива на НТ „Иван Вазов“ през месец март 2018 г.
Спектакълът е културен проект, пренасящ общоизмеримите човешки ценности на Югозападните Балкани, в измеримостта на световния морал и ценности с енергията и радостта от живота – такъв, какъвто бихме желали да бъде. В пиесата на Душан Ковачевич, по която е създаден световноизвестният филм „Ъндърграунд“ има точно препращане и към знаковостта, носена и от спектакъла „Ъндърграунд“. За режисьор на спектакъла е привлечен един от най-популярните македонски режисьори и възпитаник на НАТФИЗ Деян Пройковски. В главната роля на представлението ще видим знаковия за Македонския национален театър актьор Огнян Дранговски.
Още няколко от общо 13-те одобрени проекти са с отпуснат бюджет от или близо 50 000 лв.
"Следващо поколение” на „Ди Индъстри” ООД се обръща към едно изключително събитие в историята на България от 20 век, с което българите се гордеят, но което, поради ред причини, е останало твърде малко известно в световен мащаб. България е единствената държава, която по време на Холокоста успява да спаси близо 50 000 евреи, живели в страната тогава. Спасяването на българските евреи е изключителен исторически прецедент, в резултат на който в страната има повече евреи след войната, отколкото преди нейното започване. Това е и основната мотивация за създаването на документален филм, който ще бъде посветен не само на спасяването на българските евреи, но и ще покаже съвременното отражение , срещайки широката аудитория с потомците на спасените евреи.
Пункт ООД и проектът „Регионале” е получил финансиране от 49 000 лв. Той цели да създаде книжно издание обхващащо културни, туристически и социални проекти от Южен Централен район. Районът включва областите Кърджали, Пазарджик, Смолян, Хасково и най-големия град и негово ядро - Пловдив. Изданието ще представи различни маршрути и акценти, които ще помогнат на всеки пътешественик да изживее региона, опознавайки го през неговите хора, традиции и богата култура, неприсъстващи в официалните туристически пътеводители.
„Регионале“ ще подчертае разнообразието на българската култура, като се представят интересни и характерни традиции и обичаи, занаяти и изкуството, през големия брой ежегодни фестивали и празници в малките и големите градове и села. Това са места, хора и обичаи, които често остават неглижирани или заплашени от забрава и изчезване. Опазването и представянето на местните култури е приоритет в подбора на темите и събития. Важен аспект е подобряването на връзките между поколенията, пренасяне на опит и памет. Сред основните акценти в представянето на региона ще бъдат читалищата и фестивалите с тяхната културно-образователна дейност. Изданието ще събере в себе си и природни забележителности, характерни за всеки от включените региони. Селекцията на фестивалите, събитията и локациите ще се изгради на базата на тяхната посещаемост, значение и устойчивост. Изданието ще бъде двуезично и ще се разпространява безплатно.
Няколко са и проектите с одобрено финансиране от 30 000 лв. - Анета Василева за изключително любопитната изложба „Неудобната модерност. Архитектура на НРБ (1944-1989. Визуален архив)”, както и Сдружението „Обединени професионал исти за устойчиво развитие” с „МОСТовете на изкуството”. Проектът BRIDGE through Art включва една основна дейност - организиране на фестивал на артистичните дейности, провеждани с осъдени лица и лица в неравностойно положение, както и няколко подкрепящи дейности с целевите групи по проекта и широката общественост за създаване на връзки и споделяне на добри практики в областта на активното социално включване чрез изкуство и театър. В допълнение към текущите театрални занимания със задържаните лица от сдружението са включили в този проект подкрепящи външни театрални, артистични и обществени работилници и дейности за популяризация и застъпничество с още няколко групи - подрастващи и младежи, техните родители и учители, семействата на лишените от свобода.
Европейската столица на културата ще подкрепи с 30 000 лв. и един друг изключително важен проект – стипендиантите и техните ментори от националната стипендия „С усилия към звездите” на фондация „Културни перспективи” и КЦМ 2000 ГРУП. Цялостната инициатива на оперната ни прима Ина Кънчева цели да подпомогне даровити млади българи в пътя им към върха. Ментори на избраните стипендианти са изключителни български творци като Недко Солаков, Георги Господинов, Красимира Стоянова, Галина Борисова и Явор Гърдев.
Всички те – ментори и стипендианти, ще представят под тепетата заключителния спектакъл пърформанс „Творба – Антична култура”.
С 20 000 лв. ще бъде финансиран проектът „Европа в капки поезия” на „ММ Ню Медиа Груп” ООД. ММ Ню Медиа Груп ООД е собственик на сайта www.mmtvmusic.com и MMTV (IPTV &online), която е продължител на традициите на първата музикална телевизия в България ММ. Те са одобрени да реализират воднореагиращи графити, които представят поетични откъси.
13 000 лв. експертите от журито на „Пловдив 2019” са отпуснали за сценичната реализация на нов български драматургичен текст в алтернативни пространства в Стария Пловдив и квартал Капана. Пиесата „Цикадите“ на Мирослав Христов е сред трите драматургични текста, селектирани на фестивала „Нова българска драма“ 2017 в Шумен, а през пролетта на 2018 бе избрана и от платформата за нова драматургия ПроТекст и европейската мрежа Eurodram 2018.
Зад театралния проект стои екип от млади хора – режисьор Александра Петрова (носител на ИКАР 2017 за дебют в режисурата), актьорите Надя Керанова и Георги Гоцин, сценографа Бояна Бъчварова, видеодизайнера Гергана Лазарова и музиканта Нино Гомез.
С по 10 000 лв. са подкрепени „ФОН: Млади автори” на галерия „SARIEV Contemporar y”, съвместният проект на художника Иван Йотов и музикантката от Матера Лордана Паолицели, които ще работят върху темата за тютюна и неговата история, Club Culture на „Танцова забава” ООД, насочен към развитието на съвременната електронна музикална сцена.
Сдружение „Кашалот“ пък ще има възможността да реализира проекта си „Спирка за разкази”, за който са отпуснати 8000 лв. Той има за цел да преобрази спирките на градския транспорт и да ги превърне в нещо повече от място, където гражданите и гостите на Пловдив прекарват времето си, докато чакат да се придвижат из града. „Спирка за разкази” представлява трибуна, чрез която ползващите градски транспорт граждани и гости на Пловдив могат да се запознаят с млади и перспективни български автори и техните кратки разкази.
7000 лв. са отпуснати за „Per carmina ad astra – чрез песни към звездите” на „Аршитети музикали” ЕООД. Става дума за три концептуални концерта на камерен ансамбъл за стара музика Cantanti DAI MONTI VERDI, които да положат мост от миналото към настоящето, да се опитат да привлекат и образоват нови публики. Те ще се случат в различни градове и пространства.
Журито в състав Светлана Куюмджиева , Виктор Янков, Гина Кафеджиян, Ваня Грозданова, Виктория Тодорова се е спряло и на три резервни проекта, в случа, че някой от одобрените кандидати се откаже от реализацията му.
Това са „Свързани чрез култура” на Асоциация за култура „Бахани – Ла Гитарра”, мюзикълът „Машина на времето” на Държавна опера-Стара Загора и късометражният филм „Байкал” на „Хенд Плейд” ООД.О
Общата сума за подкрепа на 13-те избрани проекта е 317 000 лв.