На “Пловдив чете“: Поетът Цочо Бояджиев е носител на награда “Орфеев венец“
"С Орфеев венец ще увенчаем поет, който виртуозно владее специфични езици за изразяване на своето отношение към света. Всеки един от тях е не по-малко важен от другите. Философията е езикът, на който се опитва да разбера загадката на този свят, стреми се разумно, на основата на разсъждения, а не на някакво предлогично мислене. Фотографията пък е езикът, на който се възхищава от удивителния свят, който ни заобикаля. Не на последно място, разбира се, е езикът на поезията. Това е „езикът на моите меланхолии – споделя той и обобщава – тъгите ми са запазено пространство за поезията“, с тези думи актьорът Ивайло Христов обяви тазгодишния носител на наградата "Орфеев венец" Цочо Бояджиев на откриването на фестивала "Пловдив чете". С красивите преплетени златни листа го окичи издателят Манол Пейков. Със "Златна четка" за илюстраторско майсторство бе награден Ясен Гюзелев, а приза от негово име получи проф. Галина Лардева. Връчи ѝ го зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
И Ивайло Христов прочете:
"Колко прекрасен беше този ден!
Дъжд преваля и слънцето просветна.
Прозорците, обърнати към залеза,
миришеше на гара и на понички.
Една любезна котка те подканя
най-сетне да решиш дали или
ще трябва лицемерно да възкликна:
Колко прекрасен беше този ден!"
Галина Лардева пък благодари за признанието от името на Ясен Гюзелев, цитирайки думите му, че Божана Апостолова е фигура, която оставя дълбока следа. Човек, който направи толкова много за българските автори и то в едни трудни времена.
Церемонията по откриването на фестивала започна с документални кадри, посветени на голямата българска поетеса и издател, която ни напусна дни преди старта на 23-ото издание на "Пловдив чете" и цитат от нейн стих.
"Нашата Божана вече е стих. Шепа думи – не по-голяма от сърце...Сърце, в което винаги има място за всеки! Сърце, което и занапред ще пулсира с Вас – четящите хора! Божана не би искала да бъдем тъжни и смълчани пред неумолимото време, което я отведе от нас. Очаквам с артистичната си нахаканост тя да заяви, че няма място за празнота под това наше небе... И да ни събере отново и отново – с оголената до нерв поезия или в разточителната прегръдка на прозата. Божана остава пример за всичко, което има смисъл и си струва да бъде обичано!", каза водещият Ивайло Христов.
Издателят Манол Пейков, син на поетесата, се върна в спомените си с въпрос - кой е бил преломният момент, в който тя се е превърнала в човека, който обича да дава и го прави чрез книгите.
"Може би, когато създаде издателството. Беше на 45 години, затова го и кръсти "Жанет 45". Тогава имаше 27 издателства в София и 1 в Пловдив - "Христо Г. Данов". Трудно се издаваха български автори. Или пък това се случи в нейните 30, когато отпечата първата си стихосбирка. Тя събираше въгленчетата на дланта си, горяха я, но осветяваше пътя на околните", каза Манол Пейков и благодари на малкия организационен екип начело с Гери Георгиева, доброволците, Община Пловдив и Отдел „Култура, археология и културно наследство“.
След това празникът продължи с концерт на D2.
Тазгодишното издание на „Пловдив чете“ ще продължи до 22 юни. В този период ще бъдат проведени десетки литературни и свързани с литературата събития – четения и творчески срещи, премиери на книги, дискусии, изложби, концерти, работилници.
Пловдивчани и гости на града ще могат да се срещнат със съвременни български автори – Георги Господинов, Мартин Колев, Иван Кулеков, Митко Новков, Чавдар Ценов, Николай Николов - Козия, Николай Терзийски, Антония Апостолова, Владислав Христов, Теа Монева, Александър Димитров, Антоан Асенов, Виолета Радкова, Галина Лардева.
По традиция ще бъдат представени и преводачи и чуждестранни автори – Русанка Ляпова, превела от босненски, сръбски и хърватски език книгите „Употреба на човека“ от Александър Тишма, „Мехмед, червената бандана и снежинката“ от Семездин Мехмединович и „Спомен за гората“ от Дамир Каракаш. Ще има среща и с Владимир Полеганов, който ще говори за българския превод на графичния роман „Маус“ от Арт Спигелман, отличен с награда „Пулицър“, като в последния ден на фестивала ще бъде представен и документален филм за Спигелман. От Израел ще гостуват Нога Албалах и Емилия Юлзари за книгата „Сбогуване“, като срещата ще бъде съпроводена от музиката на Second Hand Band , в която е и самата Албалах. В рамките на фестивалните дни ще се проведе традиционното връчване на наградите „Читател на годината от 5 до 105“ на Народна библиотека „Иван Вазов“.
Важно е да отбележим, че всички събития от фестивалната програма са с вход свободен.
Пловдив чете ще има свое продължение и през есента. В партньорство с Асоциация „Българска книга” и издатели ще се проведе Алея на книгата в Пловдив и събития, насочени към младите читатели. В рамките на есенните културни събития е и Нощ на литературата в Пловдив.
Фестивалът "Пловдив чете" е част от Културния календар на Пловдив.