Младежки театър на протест срещу опит на КЕВР да им вземе част от сградата
Ще остане ли Младежкият театър „Николай Бинев” без една от потенциалните си сцени за куклен театър и то с любезното бездействие на министъра на културата? Това е въпросът, който си задават в Храма на Мелпомена. Заради липсата на ясно становище на Министерството на културата и опасността част от сградата на театъра да бъде дадена на Комисията за енергийно и водно регулиране артисти и администрация излизат на мирен протест на 30 май от 10.30 часа пред сградата си в София. Датата е в навечерието на Международния ден на детето, а надеждата на протестиращите е, че на следващия 1 юни те ще могат да играят представление на новата си сцена.
Казусът с частта от имота датира от началото на 2022 г., а за хронологията разказаха от ръководството на театъра с дълга публикация, която поместваме:
„Броени дни след като отбелязахме един от най-светлите български празници – 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност; ден, в който си припомняме за важността на културата в едно общество, за съжаление, ентусиазмът от тази красив празник е заместен от ежедневните битки за съществуване и оцеляване. Често тези битки не са в сферата на културата, изкуството и духовността, а в полето на битовизма и бюрокрацията. От няколко месеца, пред подобен казус е изправен и Младежки театър „Николай Бинев“, а за решаването му сега търсим подкрепа от цялата културна общественост, както и от всеки, който вярва, че България и нашите деца заслужават да имат достъп до качествено изкуство.
През месец февруари 2022 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) входира преписка в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), в която заявява желанието си да придобие безвъзмездно имот, който е част от сградата на Младежки театър, твърдейки, че имотът ни е с „отпаднала необходимост“. Имотът, който е собственост на Младежки театър и за който театърът притежава акт за държавна собственост, и който категорично не е с отпаднала необходимост – дори напротив! Младежки театър планира създаването на изцяло нова сцена за куклен театър, която да даде възможност на нашите най-ценни и обичани зрители – децата, да се насладят на магията на кукления театър.
Във връзка със запитването на КЕВР от 25.02.2022 г., постъпило в МРРБ на 04.03.2022 г., Министерство на регионалното развитие и благоустройството изисква от Министерство на културата и Младежки театър становища дали визираният имот е с отпаднала необходимост с оглед възможността за удовлетворяване искането на КЕВР. Ръководството на Младежки театър изготвя шест страници становище, в което мотивирано и категорично заявява, че пространството не е с отпаднала необходимост и театърът вече е предприел стъпки за превръщането му в сцена за куклен театър съгласно художествения профил на института. Това наше становище е предоставено на министъра на регионалното развитие и благоустройството и на министъра на културата.
На 03.05.2022 г., МРРБ изпраща второ писмо до Министерство на културата по вече образувана преписка, с копие до нас, в което пишат, че към настоящия момент все още не е постъпило писмо от Министъра на културата, което е от съществено значение с оглед процедиране по преписката, а такова е постъпило само от директора на Младежки театър. В отговор на това писмо, на 10.05.2022 г., Младежки театър изпраща ново писмо до МРРБ, с което отново категорично потвърждава необходимостта на театъра от описаното по-горе помещение.
Към 25.05.2022 г. Министерството на културата все още не е изпратило свое становище, което създава притеснение, стрес и несигурност у всички нас каква ще бъде съдбата на собствеността не само на Младежки театър, но и на всички български държавни културни институти.
Хипотетичното създаване на прецедент по отношение на отнемане на част от собствеността на един театър, несъмнено ще рефлектира и върху собствеността на други държавни културни институти, която в бъдеще би могла да бъде обявена за отпаднала от необходимост и иззета безвъзмездно, от която и да друга държавна структура. Именно по тази причина вярваме, че битката ни да опазим целостта на българските театри, за да могат те да изпълняват своите ангажименти в областта на изкуството и културата, е задължение на всеки от нас. Затова се обръщаме към нашите колеги от другите сценични институти, към нашите зрители и към приятелите на Младежки театър с апел за публична подкрепа от всеки, който вярва в тази мисия.
В продължение на десетилетия, Младежки театър нямаше свой дом, мечтаейки някога отново да се завърне „у дома“ – на бул. „Княз Александър Дондуков“ 8. Днес всички разглеждаме с огромно безпокойство възможността 435 кв. м от сградата на Театъра да ни бъдат отнети с административни методи, с цел настаняване на администрация в центъра на столицата, нямаща нищо общо с културния сектор, независимо от категоричното ни становище, че обсъжданото пространство ще бъде използвано за отглеждане и възпитаване на театралния вкус и човешките ценности на най-ценната част от нашето общество, а именно децата ни! Категорично помещението не е с отпаднала необходимост за Младежки театър!
Младежки театър „Николай Бинев” е единственият държавен драматично-куклен театър в София с постоянна трупа и дълбоко вярваме, че е наш дълг да продължаваме да следваме мисията, с която нашият театър е създаден преди 80 години – да бъде място, което обръща специално внимание на децата и младежите. Днес, мечтата ни за обособяването на сцена за куклен театър в рамките на собствения ни имот, изглежда застрашена, но вярваме, че с вашата подкрепа ще успеем не само да я запазим жива, но и да я превърнем в реалност”, разказаха директорът Михаил Байков и зам.-директорът Делян Тодоров.