Младен Влашки се бори за театрален „Икар“
Фотография: ИК "Хермес"
Литературният критик и историк Младен Влашки и режисьорът Стайко Мурджев са единствените двама номинирани за тазгодишните театрални награди „Икар“ на Съюза на артистите в България. Преподавателят в Пловдивския университет е сред отличените за книгата си "Млада Виена" в млада България. Драматургията на "Млада Виена" и нейните театрални литературни проекции в България до 1944 г.“ в категория „Театрална критика“ заедно с Васил Рокоманов и Ани Васева. Книгата на Младен Влашки е на пазара със запазения знак на издателство „Хермес“.
Режисьорът на Пловдивския драматичен театър Стайко Мурджев е сред тримата най-добри на 2017-а със спектакъла си „Еквус“, поставен на сцената на Младежки театър „Николай Бинев“. Мурджев е в изключителната компания на Галин Стоев и Явор Гърдев.
Режисьорът на Драмата попада сред номинациите и с друг свой проект – „Франкенщайн“ на театър „София“, който е отличен в раздел „Майсторско техническо осъществяване“.
За водеща мъжка роля ще се борят Захари Бахаров за „Чамкория“, Иван Йруков за „Лисичетата“ и Мариус Куркински за „Черното пиле“. В женския еквивалент на категорията са отличени Радена Вълканова, Радина Кържилова и Теодора Духовникова.
Съюзът на артистите в България и тази година не изневерява на традицията и ще връчи две специални награди – „Чест и достойнство“ отива при Иван Иванов, а за приноса си към театъра ще бъде отличен Васил Михайлов.
В селекцията тазгодишните награди са били предложени спектаклите на 11 столични трупи, 17 извънстолични и 10 независими компании. Церемонията ще бъде на 27 март – Международния ден на театъра, от 19 часа на сцената на Народен театър „Иван Вазов“.
Призовете се връчват за 44-и път и ще бъдат предшествани от Софийския театрален салон, в рамките на който публиката ще може да види всички номинирани заглавия и актьори.
ЕТО ГИ И ВСИЧКИ НОМИНАЦИИ:
ДЕБЮТ:
Антъни Пенев за Пьотр Сергеевич Трофимов във „Вишнева градина“ от Антон П. Чехов, реж. Василий Сенин, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен
Неда Спасова за Варвара Петровна в Програма Достоевски „Изгонването на бесовете“ – „Бесове“ по Фьодор Достоевски, реж. Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато“
Николай Желев за Лео в „4000 мили“ от Ейми Херцог, реж. Владимир Люцканов, Театър 199 „Валентин Стойчев“
Надя Керанова за Естел, Мартина Кръстева за Инес и Радослав Владимиров за Гарсен в „Без изход“ от Жан-Пол Сартр, реж. Дарий Чавдаров, Театър „Друга линия“ и Център за култура и дебат „Червената къща“
Шахин Шехзен и Антоан Петров за Антон Антонович Сквозник-Дмухановски (градоначалник) и Денис Хаят и Павел Емилов за Иван Александрович Хлестаков (чиновник от Петербург) в „Ревизорът“ от Николай Гогол, реж. Нина Димитрова, Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ:
Захари Бахаров за Бае Славе в моноспектакъла „Чамкория“ по романа на Милен Русков, реж. Явор Гърдев, Театър 199 „Валентин Стойчев“
Иван Юруков за Хорас в „Лисичета“ от Лилиан Хелман, реж. Бина Харалампиева, Народен театър „Иван Вазов“
Мариус Куркински за авторския му моноспектакъл „Черното пиле“ по разкази на Николай Хайтов, Продуцентска къща „Ажур Пико“
ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:
Радена Вълканова за Жена на възраст в „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“
Радина Кърджилова за Екатерина в „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“
Теодора Духовникова за Регина в „Лисичета“ от Лилиан Хелман, реж. Бина Харалампиева, Народен театър „Иван Вазов“
ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ:
Боян Арсов за Клариче в „Кралят Елен” по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Театър „Азарян“, Национален дворец на културата
Сава Драгунчев за Самоквасов в „Чаровно лято с неизбежните му там неприятности (Чудаци)“ от Максим Горки, реж. Красимир Спасов, Народен театър „Иван Вазов“
Явор Бахаров за Микеле в „Редки тъпанари” – криминална комедия по филма на Марио Моничели „Неизвестни извършители”, сценичен вариант Теди Москов и Симон Шварц, реж. Теди Москов, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе
ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:
Ана Пападопулу за Бърди в „Лисичета“ от Лилиан Хелман, реж. Бина Харалампиева, Народен театър „Иван Вазов“
Надя Дердерян за Варя във „Вишнева градина“ от Антон П. Чехов, реж. Василий Сенин, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен
София Бобчева за Зина в „Чаровно лято с неизбежните му там неприятности (Чудаци)“ от Максим Горки, реж. Красимир Спасов и Медицинската сестра в „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“
РЕЖИСУРА:
Галин Стоев за „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, Народен театър „Иван Вазов“
Стайко Мурджев за „Еквус“ от Питър Шафър, Младежки театър „Николай Бинев“
Явор Гърдев за „Пияните” от Иван Вирипаев, Малък градски театър „Зад канала“
СЦЕНОГРАФИЯ:
Никола Тороманов за сценографиите на „Пияните” от Иван Вирипаев, реж. Явор Гърдев, Малък градски театър „Зад канала“ и „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“
Светослав Кокалов за „Чамкория“ по романа на Милен Русков, реж. Явор Гърдев, Театър 199 „Валентин Стойчев“
Юлияна Войкова-Найман и Борис Далчев за „Ревизорът“ от Николай Гогол, реж. Нина Димитрова, Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ:
„Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“
„Франкенщайн“ от Ник Диър по романа на Мери Шели, реж. Стайко Мурджев, Театър „София“
АВТОРСКА МУЗИКА:
Асен Аврамов за Програма Достоевски „Изгонването на бесовете“ – „Бесове“ по Фьодор Достоевски, реж. Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато“
Калин Николов за „Пияните” от Иван Вирипаев, реж. Явор Гърдев, Малък градски театър „Зад канала“
Кирил Дончев за „Кради по-малко!“ от Дарио Фо, реж. Ивайло Христов, Сатиричен театър „Алеко Константинов“
КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ, излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:
Ани Васева за „Що е то съвременен танц“, Метеор, 2017
Васил Рокоманов за „История на сценографията“, Национална художествена академия, 2017
Младен Влашки за „Млада Виена в млада България: драматургията на „Млада Виена“ и нейните театрални и литературни проекции в България до 1944 г.“, Изд. Хермес, 2017
ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО, излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство:
Актьорският екип на „Авеню Q” по оригиналната идея на Робърт Лопес и Джеф Маркс, реж. Уест Хайлър (САЩ) и Петър Кауков, Столичен куклен театър
Владо Ковачев за музиката в спектакъла „Парченцето“ по мотиви на Шел Силвърстийн, режисьор Веселин Бойдев, Държавен куклен театър – Бургас
Делян Кьосев за Кмета в „Драконът“ по Евгений Шварц, режисьор Бисерка Колевска, Държавен куклен театър – Сливен
КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ, излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство:
„Парченцето“ по мотиви на Шел Силвърстийн, режисьор Веселин Бойдев, Държавен куклен театър – Бургас
„Светулки“ от Андрей Филипов, режисьор Катя Петрова, Театър 199 „Валентин Стойчев“
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства:
Ива Свещарова и Вили Прагер за “Shamebox” на Брейн Стор Проджект и ДНК, Национален дворец на културата
Галина Борисова за „Тук долу всички люляци умират“ на ДНК, Национален дворец на културата
Ида Даниел и Александър Митрев за „Повече не или така нареченият Бернхард“ на Сдружение „Нейно Величество Тенджерата под налягане“ и ДНК, Национален дворец на културата
СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА МУЗИКА, излъчени от Гилдията на музикалните артисти:
Васил Петров за песента му „Възкресение“
Любомир Велев за албума “Metamorphosis”
Проф. Симеон Венков за пиесата „Петруна“
ЗЛАТЕН ГЛАС, излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа:
ПРИ ЖЕНИТЕ: Ася Рачева за Мама и Имелда в „Тайната на Коко“, Гергана Стоянова за Регина в „Червената кралица“, Даниела Йорданова за Маргарет Тачър в „Желязната лейди“
ПРИ МЪЖЕТЕ: Петър Бонев за Олаф в „Замръзналото кралство-Коледа с Олаф“, Христо Узунов за Фома в „Мутра по заместване“, Явор Караиванов за Ектор в „Тайната на Коко“
ВАРИЕТЕТНО И АТРАКЦИОННО ИЗКУСТВО, излъчени от Гилдия атракционни и сценични изкуства и Гилдия за вариететно изкуство:
Калоян Павлов за спектакъла „Мистичен ритъм“
Николай Коев за постижения в областта на „Кристал баланс“
НАГРАДА ЦИРКОВО ИЗКУСТВО, излъчена от Гилдията на цирковите артисти: Васил Романов за приноса му към цирковото изкуство
НАГРАДА ИКАР ЗА ЧЕСТ И ДОСТОЙНСТВО СЕ ПРИСЪЖДА НА АКТЬОРА ИВАН ИВАНОВ
НАГРАДА ИКАР ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРИНОС КЪМ БЪЛГАРСКИЯ ТЕАТЪР СЕ ПРИСЪЖДА НА АКТЬОРА ВАСИЛ МИХАЙЛОВ