Министър Денков: Икономическият бум в Пловдив е пример за цяла България
Министър Николай Денков и кметът Иван Тотев откриха работната среща за професионалното образование
„За мен винаги е удоволствие да идвам в Пловдив - хубаво е да бъдеш там, където има успехи. А успехът лесно се превръща в предизвикателство“, заяви министърът на образованието Николай Денков. Той взе участие в работна среща на тема „Образование и бизнес – ръка за ръка“, организирана от „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ) в Дома на културата „Борис Христов“.
Денков допълни, че целта на служебното правителство е да помогне за развието на икономиката в региона, която бележи бум и е пример не само на цялата страна, но и за Източна Европа. „Пловдив опровергава представата, че България е деиндустриализирана, че у нас няма промишлено производство.
Пловдив показа, че когато има целенасочени усилия и ясна връзка между публично и частно партньорство, нещата се получават“, подчерта министърът. Денков изтъкна необходимостта от развитието на професионалното образование като създаде най-добрите условия за работа на местния бизнес, общините и бизнеса.
„През последните 15 години Пловдив се утвърди като един от най-развитите икономически региони в България. Имаме значително струпване на инвеститори и компании и на работещи в тях. Всяка година с добри темпове се увеличава нивото на заетите. Усилията ни трябва да бъдат насочени към привличане и подготвяне на кадри“, каза кметът на Пловдив Иван Тотев.
Той изброи някои от инициативите на общината – сключване на споразумения с околните общини и създаване на образователен борд. По думите му професионалното образование работи активно в региона , не са един и два добрите примери тук.
Тотев се обяви за още по-активно навлизане на бизнеса в училището и по-добро управление на професионалните гимназии. „В Пловдив имаме професионална училище по автотранспорт, което обаче не може да произвежда професионални шофьори. Тези шофьори са ни много необходими – тук работят някои от най-големите транспортни фирми в Източна Европа“, каза Пламен Панчев от ТИЗ.
Пловдивският регион, в който стъпиха десетки големи и средни фирми през последните години изпитва все по-осезаем глад за работна ръка. Шефовете на „Тракия икономическа зона“ обявиха, че търсят около 5 000 души през тази години. Според експертни оценки за цялата област ще бъдат нужни около 15 000 души в следващите години. Инвеститорите в икономическата зона дори предприеха безпрецедентна обиколка из различни краища на България в търсене на работници.