Майстори с красиви и редки занаяти си дават среща в двора на Етнографския музей
Регионалният етнографски музей в Пловдив събра майстори – занаятчии от цялата страна за участие в ХVІІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти. Една изключително интересна, цветна и неповторима като изживяване, майсторска седмица, в която дворът на музея се превръща в истинска занаятчийска чаршия.
Официалното откриване се състоя днес, в присъствието на многобройна публика, приятели на музея – пловдивчани, туристи, медии, деца. Като на празник, домакините бяха подготвили и музикална програма с участието на танцьори от Фолклорен ансамбъл „Тракия“.
Приветствия към майсторите-занаятчии и гостите на ХVІІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти отправиха Грозделина Георгиева, уредник в музея, директорът на РЕМ – доц. Ангел Янков и ветеранът в занаятчийската гилдия – майсторът на ножове и кортици Кирил Коликов, който освен с поздрав, оповести началото с пистолетен изстрел.
Приветствие на официалното откриване отправи и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
„Всеки път, посещавайки музея ме обзема силно чувство на гордост. Това са неща, които ние трябва да си напомняне. В последните години, заедно с екипа на музея дадохме перспектива РЕМ не само да се развива, а да се разраства – развивайки се. Щастлив съм, че скоро ще отвори врати чисто новата експозиция в новата сграда на ул. Съборна. И защото екипът се справя отлично, община Пловдив натовари РЕМ с още една мисия – да възстанови и да вдъхне живот на още една къща – Синята къща /къща Павлити. Адмирации за труда, ентусиазма и усилията на целия екип! Седмицата на занаятите не е едно обикновено събитие. Всяка година то ни напомня че Пловдив има повод да се гордее, защото опазва културното наследство. Всяка година ни напомня и колко важни са хората, нашите „живи човешки съкровища“, които пазят това хилядолетно знание.“, отбеляза в приветствието си заместник-кметът Пламен Панов.
Тази година мотото на „Седмицата на традиционните занаяти“ е „знакът“ или символният език, който присъства във всяко майсторско изделие.
„Дали ще погледнем шевиците, изпъстрени с орнаменти, плъстените, тъканите или грънчарски изделия, навсякъде откриваме подобни антропоморфни, геометрични или растителни мотиви, които от древността до днес са езика, на който „говори“ предмета. Целта ни е да покажем оцеляването на това хилядолетно знание и каква частица от него е достигнала до съвременните майстори, предадена чрез културния продукт“, разказа Грозделина Георгиева.
В настоящото издание могат да се видят редки домашни занаяти като тъкане на вертикален стан, грънчарство, ковачество и ножарство, изработка на плъсти, кене и везба, писане на великденски яйца, свещолеене и бижутерство и много др. В духа на добрата традиция през цялата седмица ще има демонстрации и всеки може лично „да опита занаята“. През Седмицата майстори от различни занаяти ще разкрият на посетителите своето знание за „символния език“.
„Добре сте ни дошли, за 17-ти път! Радвам се, че отново ще възстановим старата пловдивска чаршия. Ще оживим музея като поддържаме традициите и не забравяме хората, които стоят зад занаята и устояват на предизвикателствата на новия ХХІ век. Без това наследство, ние сме никои. Тази година в рамките на Седмицата на традиционните занаяти над 40 майстора са подготвили голямо разнообразие от работилници за малки и големи. Заповядайте със семейството си и се включете в майсторските работилници. Изключителни събития ви очакват в рамките на Седмицата в двора на музея до 5 юли, всеки ден от 9 до 19 ч. Тук занаятите оживяват, а уменията се предават от ръка на ръка! Освен, че ще творите със собствените си ръце, ще можете да наблюдавате атрактивни демонстрации на гостуващите занаяти, да разгледате и закупите сувенири – ръчно изработени с внимание и традиция“, разказа директорът на РЕМ – доц. Ангел Янков.
В деня на откриването подобаващо бе отбелязан и празника на „Св. Козма и Дамян“ - врачовете-лечители и безсребреници. Майстор Мария Георгиева разказа за приложението на билките в козметиката. В официалното откриване като водещ се включи и най-новото попълнение в екипа на Регионалния етнографски музей – журналистът Николай Райшинов, в първия си работен ден на новото си поприще.
Утре, в 11.30 часа към Седмицата на традиционните занаяти ще се присъедини и кметът Костадин Димитров, който ще приветства гостите от Патентните ведомства на европейските страни. Майстор Румяна Герчева ще представи дарението на кукли в традиционни костюми от цялата българска етническа територия. По време на последния панаир на занаятите, тя показа творенията си в изложба в галерия „Занаяти“ и оповести желанието си да дари уникалните кукли на Етнографския музей в Пловдив. В събитието утре ще се включат и талантливите момичета от девическа формация „Евмолпея“ и Фолклорния ансамбъл към СУ „Св.св. Кирил и Методий“.
Партньори и съмишленици на ежегодната Седмица на занаятите са: Община Пловдив; Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО, който подпомага усилията за създаване на устойчива традиционна проява, популяризираща и поддържаща нематериалното културно наследство; Патентното ведомство на Република България; БНТ 2 и БНР – Пловдив.