Любопитни факти за различните видове алкохол
от Паулина Гегова
Алкохолното производство е една от най-големите индустрии, които светът познава, макар и първоначалната му поява да е случайна. В своята цялост спиртните напитки са полезни, защото всички се създават от зърнени култури или плодове. Те влияят доброжелателно най-вече на кръвоносната система, защото разреждат кръвта и я карат да циркулира по-интензивно. Разбира се, алкохолът е полезен, само когато се употребява в умерени количества.
Но той е едно доста интересно явление в човешката цивилизация, обвързано с много забрани, закони, новаторство и постоянен опит за подобрение. Представяме ви любопитни факти за различни видове алкохол, които може и да не знаете.
В една бутилка шампанско има около 49 милиона мехурчета. Смята се, че те ускоряват циркулирането на алкохола в кръвта и напиват организма по-бързо.
Класическата водка се приготвя от зърно и картофи. През 1996 г. британецът Марк Дорман създава първата в света черна водка. Водката марка Blavod е черна на цвят заради оцветителя „черен катеху", като има всички свойства на прозрачната водка и не оцветява устната кухина.
Не е препоръчително винената бутилка да се държи изправена. Това може да доведе до изсъхването на корка и образуването на въздух в бутилката. България е вторият по големина износител на бутилирано вино в света. Преди нас е само Франция.
Най-ранното свидетелство за производство на уиски датира от 1494 г. Думата "уиски" произлиза от келтски и означава "вода на живота". За да се нарече уиски, питието трябва да отлежава в дъбови бъчви най-малко три години.
Доказано е, че производството на бира датира още отпреди 9000 години. В Египет са плащали на робите, които са строили пирамидите с хляб и бира. Най-често хлебните късове били наквасени в пивото.
Растението агаве, от което се произвежда текилата, е на 100% мексиканско. Представлява трънливо растение с островърхи листа, които се насочват във всички посоки като шпаги.След като бъде засадено агавето, трябва да изминат цели 9 години, за да се стигне до готовата текила.
Ромът е дестилирана алкохолна напитка, направена от остатъчните продукти на захарната тръстика меласа и тръстиков сироп, чрез процес на ферментация и дестилация. С цел да установят дали рома, който купували бил разреден, моряците поставяли барут и се опитвали да го запалят. Ако не се запали, това означавало, че им е продаден разреден ром.
Първоначално джинът почва да се произвежда в Холандия през 17 век. Спиртната напитка се прави от дестилат на ферментирали зърнени храни. Ароматът на хвойна се придобива от добавените смлени хвойнови плодове.
Бърбънът трябва да бъде направен от пшенична смес, която е с най-малко 51% съдържание на царевица.Трябва да се дестилира до не повече от 80% алкохолно съдържание на обем и да бъде 100% естествен (нищо друго освен вода да не е добавено към сместа).
Първите данни за ракия по нашите земи са открити още в Средновековието. Доказателство за това е намерена при разкопки в района на Асеневия дворец на хълма Трапезица част от керамична купа, върху която има надпис на старобългарски, който гласи: “Аз пих на празника ракиня.”
Коктейлите са набрали своята популярност по времето на алкохолните забрани в много страни. Те целели да замаскират вкуса на зле направения домашен алкохол.