„Кокошка” по Чехов и Коляда дълбае темата за фалша в изкуството
Носителят на награда Аскеер Васил Дуев и Василена Винченцо гостуват в Пловдив с „Кокошка” на 27 ноември от 19.30 часа в Bee Bop Cafe. Спектакълът на сдружение „SPAM studios” е по творби на Антон Чехов и Николай Коляда. Сценичната адаптация и постановката е на Ана Батева, музиката – на Стефан Здравески.
„Кокошка“ разказва за живота на провинциална артистка, която идва в големия град, за да търси бърза слава и пари. Темата в спектакъла е свързана с пошлото поведение и тривиалната творческа изява. Има я обаче и темата за свободата в изкуството - доста срещана в творчеството на Чехов.
Така и нашите персонажи – Нина Заречная и Александър Тимофеевич, заминават за столицата, влюбвайки се един в друг и намирайки свободата в изкуството. Там те попадат във водовъртежа на „изкуствените“ среди и фалшивите приятелства. Но какво става, когатo „свободата“ напусне духа на човека и стане причина за пошло поведение, за дързост към тривиалната творческа изява и живеенето, съпътствано от материализма, от „външното“, от кича и желанието за шумна слава? И всичко това на всяка цена. По този повод Чехов би допълнил: „Много ми е жал за тукашните хора – толкова са нещастни всички, толкова са самотни и тъй ги е покварила всички завистта – цяло нещастие! Родени роби, всички се умилкват, готови да целуват краката и да лижат петите на висшестоящите! Колко това е фалшиво и излишно!“, а Николай Коляда би добавил: „Хората на изкуството - са изкуствени“, разказват актьорите.
Заслужилият си добро име и място в съвременната руска култура – Николай Коляда е наричан и сравняван с Чехов на нашето време. Коляда говори с безкомпромисен език за интригите в театралните среди, за липсата на „култура“ в културата, за представленията „еднодневки“ и за нуждата от критика. А може би днес изкуството има необходимост точно от такава?