Как парите за култура от Националния план за възстановяване от 80 млн. лв. паднаха на 20 млн.?
Национален фонд „Култура“ отвори за кандидатстване две програми по Националния план за възстановяване и устойчивост. Първата е програма „Ново поколение местни политики за култура за малки общини“. Размерът на средствата по процедурата е 9 900 000,00 лв. без съфинансирането от страна на кандидатите (т.е. безвъзмездна финансова помощ). Втората процедура е по програма „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“. Размерът на средствата по процедурата е 20 000 000,00 лв. без съфинансирането от страна на кандидатите (т.е. безвъзмездна финансова помощ). Крайният срок за кандидатстване е 13 август, 17.30 ч. Предложенията се подават само в електронен формат, подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП).
Според първоначално договорената с европейските институции стратегия за тези две програми бяха защитена впечатляващата сумаа от 40 000 000 евро. Те бяха насочени спецциално за програми за съфинансиране на културните календари на общините. Тя бе разделена на две части - малки грантове за общини, които тепърва ще развиват културни календари, и голям грантов механизъм за общините, които вече имат културни календари и имат амбицията да ги надграждат.
Общини като Пловдив можеше да кандидатстват за 50 процента дофинансиране. Това означаваше, че при отделени 2 млн. лв. за култура, например, при спечелен проект сумата можеше да достигне 4 млн. лв. Проектите, с които трябваше да кандидатства бяха за срок от 2 години. Таванът в тази отворена покана бе общо 4 млн. лв. за двете години.
Огромното забавяне на процедурите по кандидатстване за двете отворени покани, заради интензивната смяна на директори на НФК от началото на 2025 г., доведе до угрозата да бъдат загубени всички средства. Това се случи и заради едно отложено заседание на 5 март тази година от министър Мариан Бачев, на което трябваше да се гласуват отворените покани. Вместо преди близо три месеца, това се случи едва преди дни и естествено доведе до загуба на пари. Така културният сектор се оказа един от онези, които отрязаха солидна част от финансирането си в името на сроковете.
В настоящата ситуация праговете и продължителността на програмите за големите общини са променени. Максималната сума, за която могат да кандидатстват, е 2 млн. лв.
Другата съществена промяна е, че смисълът за устойчивост в няколкогодишен план, вече е в миналото. Обявените две програми имат доста кратък срок за реализация - 31 март 2026 г. Тоест - двете програми бяха обявени на 13 юни. Срокът за кандидатстване е 2 месеца - до 13 август, а финализирането на проектите е до края на първото тримесечие догодина.
Това изправя и общините, и организациите пред сериозно изпитание, защото смисълът на тази мащабна като идея програма бе да осигури устойчивост и на културните оператори, и на общините.