Изложба на безпилотници откриха в Пловдив
от Руслан Йорданов
Изложба на безпилотници и научна конференция по случай 50-годишнината от създаването на безпилотната авиация в България започна днес в Техническия университет в Пловдив.
Историята на безпилотните летателни апарати (БПЛА) започва през 1964 г., когато група офицери от Зенитния полк в Пловдив се срещат с членовете на аероклуба под тепетата. Именно младите авиомоделисти дават идеята за интегрирането на радио-управляемите макети в армията.
През следващите няколко години се получават първите патенти за безпилотни мишени, които да служат за мишени при тренировките на Противо-въздушната отбрана (ПВО), разказа до. Атанас Начев от Техническия университет.
През 1968 г. със заповед на зам.-министъра на отбраната в Авиационния завод край Пловдив е създадена група 102 със задачата да разработи и произведе радио-управляеми мишени. Скоро са пуснати в производство първите модели – РУМ 1. Няколко години по-късно безпилотните апарати започват да се правят изцяло с български части.
В разработката са участвали завод БАН, завод „Импулс” в Габрово и завода за автомобили „Булгаррено”. През 1971 г. започва серийното производство на безпилотници, като част от апаратите се изнася в чужбина. С помощта на БПЛА се имитира реална бойна обстановка, в която да третират съединенията на ВВС и ПВО.
Настоящето на безпилотниците у нас е доста скромно, докато по света се наблюдава бум в използването им, заяви проф. Добрин Сеизински. Дроновете широко навлизат във военното дело – разузнаване, наблюдение на обекти, бомбардировки и други. Почти няма област, в която да не се използват БПЛА, дори и за екстравагантни неща – миене на стъкла и ремонт на фасади на небостъргачи, изпращане на поща, доставка на интернет, селско стопанство, картография, гасене на пожари и други.
В момента за безпилотниците учат 100 студенти в ТУ по предметите Самолетостроене и Технология на самолетостроенето.
В момента на въоръжение в Сухопътните войски са няколко дрона Raven – подарък от САЩ. Трябва безпилотниците да се използват по-широко. Свидетели сме на широкото използване на дроновете във военните конфликти в Сирия, Афганистан, Украйна и другаде.
БПЛА трябва да се усвояват и у нас. Министерството на отбраната трябва да се обърне с лице към проблема – да се доставят апарати и да се обучат хора, за да бъдем адекватни на съвременните начини на водене на военни действия”, заяви съветникът на президента по отбрана и сигурност полк. о.р. Илия Милушев.