„Изкуството не понася флиртове“ - 90 години от рождението на ДиКиро
Общински институт „Старинен Пловдив“ отбелязва 90 години от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро с поредица от събития. На 19 и 20 май в къщата на Верен Стамболян, където е Постоянната експозиция на ДиКиро, ще се проведе живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната гимназия за екранни и сценични изкуства–Пловдив.
На 20 май 2025 г. (вторник) от 16.30 ч. в къщата на Верен Стамболян е откриването на фотоизложбата „Изкуството на ДиКиро в градска среда“, която представя негови монументални произведения в града.
В рамките на откриването е публичната лекция с вход свободен на изкуствоведа проф. Галина Лардева, посветена на творчеството на художника и контекста на времето, в което той твори. Като част от лекцията посетителите могат да чуят гласа на големия български живописец, който разказва как се рисуват пловдивските къщи и защо с изкуството не може да се флиртува. Записът е от интервю на твореца, специално предоставено на Института от Златния фонд на Българското национално радио.
В къщата на Верен Стамболян посетителите могат да се насладят и на постоянната експозиция на твореца, която включва най-добрите образци по теми и етапи от творчеството му и мозайки, вдъхновени от любимите му градове Пловдив, Париж и Истанбул, както и творби от ателието му, предоставени специално за годишнината от неговата муза и спътница в живота – Русалия Кирова.
Димитър Киров е роден на 20 май 1935 г. в Истанбул. През 1959 г. завършва Художествената академия „Николай Павлович“ – София, специалност „Монументална и декоративна живопис“ при проф. Георги Богданов. Твори в областта на живописта и монументалното изкуство – стенопис (фрески, секо), мозайка, сграфито. Част е от поколението художници, известни като „пловдивска школа“ в българското изобразително изкуство от 60-те г. на ХХ в., заедно с Георги Божилов – Слона, Йоан Левиев, Христо Стефанов и Енчо Пиронков. Той е изключителен портретист и знакова фигура в културния живот на Пловдив. Има участия в множество изложби в страната и в чужбина. Автор e на забележителни декоративно-монументални творби. Почетен член е на групата на японските художници „Ника-Кай“. Носител е на множество награди.
Маестрото ни напусна на 23 октомври 2008 г.