Монография-каталог и сайт разказват историята на култовата пловдивска група „Ръб“
Монография-каталог и сайт, посветени на едни от най-изявените радетели на съвременните визуални изкуства, артистите от прочутата група „Ръб“, ще зарадва ценителите през май тази година.
Формирана в Пловдив още в началото на бурната 1989-а, група „Ръб“ оставя дълбока диря в историята като една от най-силните прояви на българското концептуално изкуство от 90-те години.
Членове на групата са пловдивските художници Албена Михайлова, Румен Жеков, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Надя Генова, Павел Алберт, Моника Роменска и Венета Маринова.
Изложбите, акциите и пърформансите на Ръб събираха цялата художествена общност и превърнаха Пловдив в своеобразна столица на концептуалното и политическо изкуство. Въпреки нейния принос и влияние в сцената на съвременните визуални изкуства, явлението „Ръб“ досега остава маргинализирано в наложилите се наративи за съвременното изкуство в България. В последвалите наративи за съвременно изкуство, писани от гледната точка на столичната сцена, за групата често липсва детайлизирана референция.
С настоящата идея за монография-каталог и сайт се цели приносът на „Ръб“ да бъде документиран и анализиран в общественото пространство, като се осмисли и оцени присъствието на групата в политическата, социална и културна история на града и на страната.
Планираната публикация събира множество съществуващи архивни, документални и визуални материали, както и изследователски текст. Целта на проекта е да представи на публиката историята на града и на съвременното изкуство през призмата на „Ръб“ чрез богат архивен, визуален и текстови материал. Резултат на сериозна изследователска работа, монографията ще публикува архивни текстове на изкуствоведи и теоретици, които са имали водеща роля в осмислянето и интерпретацията на дейността на групата, като Димитър Грозданов, Диана Попова и Живка Валявичарска.
И каталогът, и сайтът се очаква да са публично достъпни през 2022 г.
Проектът е идея на Сдружение "Изкуство днес" и е част от програма "Наследство" на Пловдив - Европейска столица на културата.