Артисти от Художествената гимназия в Пловдив с проект в Познан
Проектът "Пловдив и Познан-партньори в Европа“ с участието на преподаватели от Художествената гимназия "Цанко Лавренов" с финансовата подкрепа на Община Пловдив беше реализиран в периода от 3 май до 10 май в Ловин (Полша).
В рамките на проекта се проведе художествен пленер в Ловин, в културно и образователно сътрудничество с Държавния университет „Адам Мицкевич“ (Adam Mickiewicz University) в град Познан. В творческото събитие участваха преподавателите по специални предмети Ангел Китипов, Атанас Камешев, Илиана Манукова, Пламен Велчев, Петър Чучулигов и Петя Анастасова, които рисуваха в продължение на осем дни и създадоха произведения в различни стилове и техники. Участниците са известни пловдивски художници с множество участия в общи изложби, пленери и културни инициативи на НХГ „Цанко Лавренов“. Те се включват активно в събитията на гимназията и участието им в проекта допринеся за тяхното професионално развитие като преподаватели и творци.
Екипът от НХГ "Цанко Лавренов" посети откриването на изложбата „Legio I Italica на границата на империята“ на Исторически музей-Свищов на 9 май в град Познан. На откриването преподавателите се срещнаха с г-жа Маргарита Ганева - посланик на Република България в Република Полша и с директорите на Археологически музей-Познан, Исторически музей-Свищов и на Българския културен институт в Полша. Инициативата за изложбата е на проф. Елена Кленина от познанския университет „Адам Мицкевич“.
Творбите, които са нарисувани по време на пленера, ще бъдат представени в специална изложба в аулата на Държавен университет „Адам Мицкевич“ в град Познан. Изложбата ще бъде посветена на 24 май - празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На събитието ще присъстват представители от посолството на Република България в полша и публика от град Познан. Експозицията ще бъде част от културното сътрудничество между град Пловдив и град Познан.
Основната цел на проекта беше да се осъществи обмен на идеи, художествени техники и творчески практики между преподаватели от България и Полша. Пленерът предостави възможност за добър художествен опит в чужда културна среда. Чрез него се увеличи креативността на участниците и се допринесе за установяване на дългосрочни партньорства в европейската културна общност.