Хиляди паднаха в плен на есенните истории с роял
Главната на Пловдив се превърна в огромна музикална сцена и хиляди зрители се насладиха на изпълненията на утвърдени и млади инструменталисти и певци. Празникът за откриването на Есенния салон на изкуствата напълни центъра, както се случва само по време на събития като Нощта на музеите и галериите и доказа, че не е нужен грандиозен концерт на Античния театър, за да се събере многобройна публика.
Меломаните, избрали своя от петте концерта в Цар Симеоновата градина, на пл. „Централен“ и стълбите на Каменица, пред Римския стадион или зад Джумая джамия, започнаха да заемат места половин час преди обявеното начало. Организаторите бяха поставили столчета, но мнозина сядаха и директно на земята, за да не изпуснат спектакъла.
Първи истории за музика и с музика започнаха да разказват цигуларят Мичо Димитров и пианистката Ирен Капеловска. Аплодираха го стотици пловдивчани, сред които и техни приятели и колеги, художници, талантливи млади възпитаници на музикални школи. Маестрото се беше погрижил магическата атмосфера на нощната Цар Симеонова градина да бъде допълнена и от картините му. Веднага края на концерта се заредиха изпълненията и на новите звезди на Пловдив. Някои от музикантите, които се възползваха да покажат таланта си, заставаха пред публиката в дуа и допълваха красивия звук на рояла с други инструменти. Немалко бяха и малчуганите, които искаха да посвирят за публиката.
В същото време бъдещите големи звезди на класическата музика – талантите на Пловдив, се изявяваха на пл. „Стефан Стамболов“. Тийнейджърите Борис Биков, Николай Маринов, Борис Петков и на 8-годишните Мария, Михаела и Петралия Екимджиеви, възпитаници на Светлана Косева, Анелия Сталева и Юлия Марковска от Музикалното училище, свириха на бял роял, което направи изявата им още по-въздействаща. И макар възрастта им да е крехка, тези пловдивски деца от години с гордост и чест представят себе си и Музикалното училище. За да бъде още по-усмихната вечерта, талантливите тризначки Екимджиеви отправиха музикална закачка – „Рагтайм за картофа“. Талантите на Пловдив не избягаха и от класиката с творби на Бах, Рахманинов, Шуман, Григ, Чайковски, Скрябин, П. Владигеров, Шопен.
Огромен интерес имаше към изявата виртуоза Георги Черкин. Пространството пред стълбите на Каменица бе запълнено още преди началния час. Пианистът направи впечатляващ солов концерт и накара ценителите да се изправят на крака.
Въздействащи бяха и изявите на солистите на Държавна опера – Пловдив - Мариана Панова, Станислава Момекова, Георги Султанов и пианистката Ния Недкова. Множество почитатели на джаза пък бяха избрали изявата на Братанов Трио.