Германски журналист описва възхода на Пловдив
Германският журналист Хърбърт Шадевалд публикува изчерпателна статия за подготовката на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. Материалът е озаглавен „Културен метрополис в Балканската държава” и е публикуван в сайта Kaléidoscope cre-aktiv.
Титлата Европейска столица на културата 2019 г. си поделят южноиталианският град Матера и вторият по големина град в България Пловдив в Горнотракийската низина
Близо 700 километра въздушен път делят двете бъдещи европейски столици Матера и Пловдив. Но двете много си приличат помежду си по различни фактори, обявяват представители на българската организация - Фондация "Пловдив 2019". Тя е основана през септември 2011 година и подготвя провеждането на специалната културна година в България.
"Движим се добре по график", потвърждава Виктор Янков, заместник директор по международната дейност във Фондацията. През април организацията изнесе доклад в Брюксел относно текущото състояние на подготовителните дейности. Договорно обвързани са вече 250 събития, което означава, че около 85%от програмата вече е в процес на изграждане.
„За сравнение, повечето столици на културата достигат до този момент с едва 50 до 60 процента уговорена програма“, изтъква Янков. Пловдив не е извън света: Указателни табели се пред туристическия информационен център на централния площад.
Мотото "Пловдив заедно 2019" има за цел преди всичко да интегрира по-добре жителите - особено по отношение на тяхното съвместно съществуване, тъй като досега са били подчертавани разликите, а не приликите. По-конкретно става дума за квартал Капана, който се намира на южния бряг на Марица между централната пешеходна зона и историческия стар град.
Този квартал досега е бил пренебрегван. Сега многобройните малки улички са включени в програмата за градско развитие, за да се превърнат в културен и сценичен център. Това вече е факт, защото особено вечер многобройните улични кафенета и малките барове са изпълнени с живот и излъчват много уютно очарование.
Други два проекта за културната година Янков класифицира като все още "много сложни". Това са така нареченият Тютюнев град и бившето кино "Космос". Въпреки че и двете места вече са събудени от предишната си дрямка на спящи красавици за годината, в която Пловдив ще бъде Европейска столица на културата, Янков вижда първоначалните идеи свързани с тях по-скоро като дългосрочни проекти, тъй като много от уникалните тютюневи складове и фабрики от 20-те години на миналия век са или в лошо състояние или вече са разрушени.
Само няколко от тези промишлени сгради, всички от които за момента са частни, са възстановени за момента. Дори фондацията има и седалище в една от тези къщи, заобиколена от руини. Идеята й е да се възстановят тези обекти и да се съживят чрез култура. Но предвид преобладаващо катастрофалното състояние на строителството, това изисква не само значително време, но и огромен капитал.
На западния край на центъра на града, само на един хвърлей разстояние от централния парк, се намира изоставеното в продължение на четвърт век бивше кино "Космос“. До скоро вандализираният комплекс от сгради на улица „Гладстон“ първоначално е бил предназначен да бъде преобразуван в постоянен културен център.
"Но различните сгради имат различни собственици, което затруднява преговорите", споделя Янков. По този начин плановете за разширяване на този голям инфраструктурен проект също продължават да се забавят.
Непосредствено срещу "Космос", централният дом на културата "Борис Христов" все още държи вратите си отворени. До юли 2016 г. в продължение на три години той също така служи като място за театрални представления, тъй като първоначалното място в централната пешеходна улица „Княз Александър” е изгоряло.
Докато театралният състав отново се изявява отново в познатата атмосфера, Пловдивската опера все още няма собствен дом. От 50-те години на миналия век съществува тази опера, която предлага отлични детски опери. И въпреки че съответни решения за строеж са издадени още по времето на Народната република, в България не е построен дом на операта.
Но интересът към операта все още е голям, защото представленията в централния културен дом винаги са били добре посещавани със средно по 4500 зрители. Сега има международна покана за представяне на оферти. Но операта няма да се появи до 2019 г.
"Оперният фестивал през лятото определено е един от проектите на годината, през която Пловдив ще бъде Европейска столицата на културата", казва Радост Иванова, заместник-маркетинг директор на Фондацията. Освен това са предвидени годишни серии от събития, които ще се проведат през 2019 г. и след това. Те включват:
Дни на музиката в Стария град (май/юни)
Фолклорен фестивал (началото на август)
Рок фестивал (август/септември)
Джаз фестивал (ноември).
На 5 септември ще бъде публикувана цялата културна програма за 2019 г., уверява Янков. Но вече е ясно, че откриването на годината, в която Пловдив, ще бъде Европейска столица на културата ще се проведе на централния площад пред хотел "Тримонциум". В допълнение, тогава една от най-важните пътни артерии на града в посока север-юг, булевард Цар Борис III Обединител, ще бъде напълно затворена.
Приликите по отношение на двете бъдещи столици на културата, Матера и Пловдив са не само манталитета на своите жители, но и голямото историческо наследство и старите им градове. Съществуват обаче и значителни разлики между двете. Тъй като дори по-малките градове около Матера участват в културната година.
Така се рекламира целия регион. В Пловдив това се отнася само за градската зона. Прибавете към това факта, че Италия е по-известна от България. Защото само в и около Матера от 1953 г. са заснети повече от 20 големи филма. Този естествени холивудски кулиси ги прави не само световно известни, но и привлича много туристи всяка година.
Но и старият български панаирен град Пловдив с неговите исторически корени, за който е доказано досега, че са от поне шестото хилядолетие преди Христа, е един от туристическите магнити на балканската страна. Могат да се намерят много следи от миналото на града - особено от времето на Римската империя - като огромния стадион под днешната пешеходна част или на амфитеатъра в Стария град, както и много други археологически обекти в съвременния град.
Превод на текста от немски на български език: Деница Шишкова - експерт Артистична програма в Фондация "Пловдив 2019".