Филмова прожекция с видео арт и филми закрива Седмицата на съвременното изкуство

  • от PlovdivTime
  • 11:42, 11.09.2022

Специална прожекция на филми от участниците ще закрие Седмица на съвременното изкуство от 20.30 ч. в Капана пред Читалнята. Програмата включва видео арт и филми на  Боряна Венциславова, Венелин Шурелов, Елена Белантони и Селма Селман.

Ето кои са филмите:

Боряна Венциславова
(Българо-австрийска художничка, живее и работи във Виена)
Ние природата (2021) Филм, 27 мин.
Художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно.

Венелин Шурелов
Видео- Black abstraction , 1:38 мин, B/W, Стерео

Видеото е заснето в околностите на с. Ясна поляна, Странджа планина. Гъстия черен дим, който авторът разстила над хоризонта, свързва със съществувалите в района манги (жижни) за производство на дървени въглища. Видими са дейностите на човека по експлоатация на природните ресурси и уязвимостта на екологичните системи. В авторския видео поглед, следствието от тези обезпокоителни процеси стават видими като абстрактна представа за съвременния човек – незначителен, нетраен, непостоянен, точно като черен дим над хоризонта.

Селма Селман
(босненска художничка, живееща в Амстердам)
Видео документация на пърформанс, 10:09 мин.

Темите за труда и икономиката са централни за практиката на Селма Селман. В повечето нейни пърформативни проекти тя включва своята собствена история като художничка от ромски произход. Рециклирането на скраб е често срещам мотив в проектите й, като това е поминък на семейството й от поколения. В “Mercedes Matrix” художничката, заедно с други членове на семейството й, разглобяват един Mercedes Benz, който в страните на Балканите, а и по целият свят, е символ на богатство и просперитет. Трансформацията му в скраб в рамките на Krass фестивал в Хамбург обръща везната, след като Селма превръща ежедневният тежък труд на семейството й в художествен продукт и така увеличава неговата стойност. Работата поставя въпроса за оценяването (остойностяването) на една и съща дейност по различен начин спрямо контекст, статус и употреба.

Селма Селман
(босненска художничка, живееща в Амстердам)

Автопортрет I (2016)
Видео документация на пърформанс, 10:08 мин.

Това видео e документация от пърформанс на Селма Селман на централна улица в Риека, Хърватия, където тя разбива с брадва пералня, след което сортира по-ценните и по-малко ценните части от нея. Подобно на предишната работа и тук художничката коментира разликата в стойността на този труд, веднъж превърнал се в художествен проект. Другият план на работата е свързан със стереотипа за жената-домакиня и как подобни машини, облекчават ежедневните й задължения. Същевременно акта на разрушаване е момент на катарзис и изпускане на парата от дълго нагнетявана позиция.

Елена Белантони
(италианска художничка, работеща в Рим и Берлин)
Представи си, че утре е краят на света (2021)
Авторката е вдъхновена от фрагмент във финалната сцена на филма "Носталгия" на Андрей Тарковски от 1983 г. Действието се развива върху стълбите Виьола в Рим, където стоят 21 млади жени с маски на гарвани, които удрят ръцете си в бедрата в унисон, сякаш това е опит за летене, но и жест на протест. По време на това действие художничката бавно раздава месингови букви на жените с маски и така се изписва заглавието на работата: Pensate domani è la fine del mondo. Това омагьосващо-метафорично, поетично и магнетично, подобно на ритуал действие носи още тематични пластове, които правят връзка между чумата от средновековието и днешната пандемия, размислите за съществуването, езикът като код и ролята на изкуството е подобни трудни времена.

Елена Белантони
(италианска художничка, работеща в Рим и Берлин)
Мъртво тяло (2020)
Художничката работи с езика като код и действието като послание. С видимо усилие тя изнася и подрежда в морската шир плаващи букви, които изписват заглавието на работата Corpo Morto. Конфронтацията между гмуркането и потъването, хвърлянето и подреждането, носи много размисли и послания, така както съдържа напрежение, но и много красота.