Европейската комисия влиза в "Клианти" и "Недкович"
от Мария Луцова
Двучасова разходка из забележителностите на града ще предложи екипът на „Старинен Пловдив” на участниците в конференцията „Културното наследство – за една по-устойчива Европа” на 26 и 27 март в хотел „Империал”. Събитието се организира съвместно от Българското председателство на Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия и в програмата му влиза и церемонията по връчването на престижния „Знак за европейско наследство”.
Четирима екскурзоводи ще развеждат чуждестранните гости. Първата спирка ще е археологическият комплекс „Малка Базилика”. Там бъде представен и филм за забележителностите на Пловдив. След това те ще научат детайли от историята на къщите Недкович, Хиндлиян и Клианти, Балабановата къща, Етнографския музей, църквата „Св. св. Константин и Елена” и Античния театър.
Очаква се в Пловдив да пристигнат над 200 експерти по културното наследство от цяла Европа за участие в конференцията. Откриващото заседание е на 26 март от 16 ч.
Председател на конференцията е заместник-министърът на културата Амелия Гешева, но в залата ще бъдат министър Боил Банов, европейският комисар по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич,Лука Яхиер, встъпващ председател на Европейски икономически и социален комитет, Мирчеа Диакону, заместник-председател на Комисията по култура и образование на Европейския парламент, Бабет Уинтър, член на Европейския комитет по регионите, държавен секретар за Европа и въпросите на културата при Държавната канцелария на федерална провинция Тюрингия, Германия, Джулиана де Франческо, заместник-председател на Комисията по култура, наследство и ландшафт, Съвет на Европа, Снежка Куаедвлиег-Михайлович, генерален секретар на „Европа Ностра“, Карстен Палуден-Мюлер, бивш директор към Норевежкия институт за изследване на културното наследство (Норвегия).
Целта на конференцията е да представи културното наследство като съществен ресурс за постигане на мир, обединение и икономическо развитие в Европа. На събранието ще бъдат обсъдени и най-добрите практики за подобряване на политиките за съхраняване на ценностите от миналото и повишаване на знанието на обществото за тях.