Епископската базилика - перлата на Пловдив
от Мария Луцова
„Откритията в археологията се случват не на ръба на лопатата, а на ръба на писалката. Радваме се, че помогнахме за откривателството на Базиликата – този интересен и сложен обект“, каза програмният директор на фондация „Америка за България“ Ленко Ленков по време на откриването на конференцията "Епископската базилика на Филипопол: проучвания и резултати“.
Научната общност си даде среща в Дома на културата в Пловдив, за да представи откритията, изследванията и хипотезите си за един от най-мащабните и значими археологически обекти под тепетата.
„Амбициите в началото на този проект бяха много по-малки и никой не очакваше, че ще стигнем до резултатите, които ще бъдат представени днес“, каза заместник-министър Амелия Гешева по време на откриването. Тя припомни, че превръщането на Базиликата в една от перлите на Пловдив се случва след решението на кмета Иван Тотев да бъде затворена пътната отсечка покрай Католическата църква.
Градоначалникът призна, че това е било едно от най-трудните политически решения, които се е налагало да вземе по време на двата си мандата.
„Когато обаче има експерти около мен, които могат да обяснят колко е важно това - решенията са по-лесни“, заключи Иван Тотев.
Заместник-кметът по култура Александър Държиков припомни, че благодарение на богатствата си Пловдив е избран от Международния комитет за реставрация на мозайки да бъде домакин на престижен международен форум. До 20 дни ще стане ясно и кога точно ще се случи той.
„Това е един от обектите, който след 3 години интензивна работа ще бъде перлата на археологическото наследство на Пловдив. 35 години след откриването й работата на Епископската базилика е пред финал и предстои нейната реставрация, консервация и експонация. Надяваме се през този археологически сезон да направим още проучвания в обекта“, каза домакинът на събитието – директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов.
След официалното откриване доклади за етапите на работа изнесоха археолозите Елена Кисякова и Жени Танкова. Колегите им отправиха множество въпроси за някои от хипотезите в докладите им.
Мнението на научната общност обобщи един от авторитетните учени – археологът проф.д.и.н. Казимир Попконстантинов: „Поздравления за щафетата в работата, която сте си предали през годините, и за смелостта да разкриете Базиликата. Имате голям късмет с нея. Базиликата заслужава да бъде обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и се надявам, че там ще надделее здравият разум.“
Научната конференция за Епископската базилика на Филипопол продължава днес и утре. Свои доклади ще представят д-р Георги Томов, Георги Сенгалевич, Десислава Давидова, Николай Каранков, проф. Казимир Попконстантинов, Елена Кантарева-Дечева, Ваня Попова, Димитър Градинаров, Ива Досева, Христо Прешленов, Станислав Станев.