Елена Парушева показва тайнството на светлините в Пловдив
Елена Парушева представя „В тайнството на светлините” в галерия „Виа артис” на 1 август. Изложбата, реализирана първо в Париж през 2018 г. и включена в програмата на Европейската година на културното наследство, пристигна в България и бе представена през юни в Ямбол.
Елена влиза в областта на интерактивното изкуство още с първите си творби в България. Връщайки се към произхода на своята концепция, тя създава творби, основани на движение, прозрачност, повторение и светлина. Тя разкрива невидимото и поставя видимото на заден план. Тя играе със слоеве от тюл и прозрачност; рисува със сенките на урбанистичен елемент, които тя отдавна използва – решетъчния електрически модул.
Човек се изненадва от електрическите стълбове, които са начертани върху меки платове, памучни облаци или окачени сфери. Това е послание за връзката, която човек има с машината и нашата зависимост от технологията.
Елена кани зрителя да влезе в нейното електрическо приключение, да види своя портрет в геометричните разрези на решетката, да се опита да завърши пъзела, да задейства движения и светлини.
Първоначалната идея за търсенията на автора в областта на околната среда идва през 1999 г. при публикуването на конвенция между френското правителство и EDF-Electricite de France (Електрисите дьо Франс), според която пилоните за ниско, средно и високо напрежение, които служат за поддръжка на линиите за транспорт на електричество, ще изчезнат завинаги. Те ще освободят от присъствието си френския пейзаж до 2012-а в Парижкия район и до 2030 г. в цяла Франция.
Мрежата за електроснабдяване ще минава под земята. Целта на тази конвенция е свободен пейзаж и чист хоризонт.
Търсенията на авторката са да запази няколко последни екземпляра от тези конструкции като символ на нашата епоха – епоха на стомана и бетон.
От рисунките, вдъхновени от металните конструкции гиганти, тя стига до решения за монументални инсталации, скулптури, фотографии, инфографии, етюди на светлината.
Елена Парушева е родена в Ямбол. Завършва специалност „Изящни изкуства във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ при проф. Станислав Памукчиев. Живее и работи във Франция от 1991 г.
Нейните творби са ориентирани към „Изкуството и околната среда“, работи в областта на пластиката, инсталациите, акциите, живописта, фотографията, инфографията.През 1999 г. основава художественото движение „Electric Art (Електрическо изкуство)“ и работи по проекти, които превръщат кули за високоволтови електропроводи, вятърни мелници или антени в произведения на изкуството.
Нейни творби са притежание на колекция „Chalmers“, Гьотеборг (Швеция), колекция „Spie“, Ротердам (Холандия), фондация „Doble“, Морисвил (САЩ), колекция „Altalink“, Калгари (Канада), Музей за съвременно изкуство, Арден (Франция), фондация „Calouste Gulbenkian", Лисабон (Португалия), Министерство на културата (България), Музей на модерното изкуство „Петер Лудвиг“ (Германия), Национална галерия, София (България), Художествена галерия „Жорж Папазов“, Ямбол (България), Фонд за съвременно изкуство на БЛОА (Франция), Фонд „13 века България“ (България).
Самостоятелни изложби, пърформанси и акции на Елена Парушева са организирани в Женева, Франкфурт, Париж, Мюнхен, Лисабон, Осло, Сантяго, Сеул. Има 18 самостоятелни изложби във Франция и 6 самостоятелни изложби в България.