Джаз, фолклор и свобода под звездите в Родопите
В два поредни дни ценителите на джаза се насладиха на градинските концерти в с. Марково – част от Пловдив джаз фест. Тазгодишните летни концерти са посветени на балканския етно джаз: братя Александър и Константин Владигерови в първата вечер, и във втората – гръцката певица София Главопулу, заедно с музикантите Мирослав Турийски (пиано), Александър Леков (бас китара) и Начо Господинов (барабани).
Под звездите и деликатния акомпанимент на вечерния вятър публиката имаше възможността да усети великата свобода на импровизационната музика. Език, който позволява музицирането не просто да прескача граници, а и да съвместява различни тенденции, любовно да приютява различни жанрове, да танцува по ръба между балканския и латиноамериканския звук.
“Убедихме се как Марково може да се превърне в балканския Ню Орлиънс”, каза от сцената Мирослава Кацарова, реферирайки към неформалната световна люлка на джаза, градът край Мисисипи, чийто девиз е “Нека продължават добрите времена“ („Laissez les bons temps rouler“).
Концертът на виртуозните Братя Владигерови беше тържество на радостта, на творящия, фантазиращ, отдаден на въображението дух. Разговор между отделните инструменти, включващ и игрови реверанс (Александър Владигеров и безупречното му включване на два тромпета едновременно). Сложността на тяхната музика беше поднесена с покоряваща публиката лекота. Лекота, постижима благодарение на виртуозното владеене на инструментите, но и на дългогодишните търсения и прозрения на артистите. С мултиинструменталистите братя Владигерови на сцената в Марково бяха още Стю Иванов (барабани) и четирима млади танцьори от Ансамбъл Тракия.
Александър и Константин Владигерови произхождат от едно от най-известните музикални семейства в България. Учат в Музикалната академия в София, която носи името на техния дядо – проф. Панчо Владигеров (1899 – 1978). Баща им, Александър П. Владигеров, също е известен композитор и диригент. Двамата усъвършенстват уменията си в Музикалната академия във Виена, а Александър е приет и в Кралската музикална академия в Лондон в класа на Жерар Презенцер. През годините музикантите използват оригинални аранжименти или транскрипции на баща си Александър Владигеров, в програмите им са включени и произведения от берлинския период на проф. Панчо Владигеров, считани за едни от първите джазови произведения в българската музика. Изнасят концерти във Виена, Будапеща, Рим, Прага, Берлин, Лондон и др.
Втората вечер от летните концерти на Пловдив джаз фест беше разходка из светлите поетични пространства на гръцката народна музика. Родовата памет, общочовешките тъги и болка, закодирани в песни, които мигрират от регион в регион и биват припознати и трансформирани от поколение в поколение – това беше акцентът в програмата на София Главопулу. Тя беше подбрала 12 стари народни песни, чийто текст озвучи за публиката на български – 12 различни истории, умело импровизирани от джаз музикантите, които надграждаха гласа на времето.
София Главопулу живее от седем години в България, учила е поп и джаз пеене в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. „Когато бях в подготовителния курс, първата година в Академията, учих предимно български език, солфеж, пиано. Никога няма да забравя момента, когато през прозорците на сградата чух за първи път изпълнение на полифонична народна песен на Академичния народен хор, с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев. Започнах да разпитвам какво е това, защото усетих, че искам да го уча, искам с това да се занимавам – българска фолклорна музика“, споделя тя в интервю пред БНР.
Безупречната селекция от артисти на всяко от изданията на Пловдив джаз фест е запазена марка на фестивала. Концептуално, но и дълбоко лично подхожда Мирослава Кацарова – двигател и артистичен директор на фестивала. Тя и малкият ѝ, сърцат екип успяват да канят музиканти, които предизвикват. “Чувствала съм се откривателка, когато слушам тяхната музика, или до голяма степен са променили гледната ми точка по отношение на съвременната импровизационна музика, или просто са ме разтърсили до основи”, сподели М. Кацарова пред развълнуваната публика, дошла от цялата страна.
Очаква ни още едно събитие, този път с вход свободен. Летните джаз вечери ще завършат на 21 август с изпълнение на откритата сцена в центъра на село Марково с виртуозния кларнетист Иво Папазов-Ибряма и оркестър „Тракия“.
Текст: Ина Иванова
Фотограф : Денислав Турийски