Домът на Куцоглу става бутиков хотел
Една от емблематичните сгради в центъра на Пловдив, бившата детска градина "Славянка" , скоро ще заживее нов живот. Тя вече има нови собственици и предстои да се превърне в бутиков хотел. Инвеститорите ще запазят автентичния й вид, научи TrafficNews.bg. Доскоро красивата сграда, проектирана от арх. Йосиф Шнитер, бе собственост на старата пловдивска фамилия Обрейкови. Тя бе съхранена от набези и за щастие не последва съдбата на други архитектурни паметници да бъде изпепелена. Макар и с жестоки рани от времето, в продължение на години великолепната къща улавяше погледите на ценителите.
Красивата двуетажна сграда вече е собственост на строителната компания "Верона Резиденс" , чиито жилищни сгради на ул. "Иван Вазов" и на Сахат тепе определено привличат интереса на пловдивчани. Идеята е тя да бъде превърната в бутиков хотел, а нещата са на етап проектиране. Другата къща в съседство, която е проектирана от ученик на арх. Шнитер, вече е възстановена в пълния си блясък.
Жилищната сграда, която през годините е ползвана и за детска градина, е архитектурно-строителен паметник на културата от новото време с категория „Ансамблово значение”. Проектирана е от арх. Йосиф Шнитер и е построена по заръка на Васил Куцоглу. Забележителният родопчанин и тютюнотърговец използвал сградата, когато пристигал в Пловдив по различни дела. Васил, Георги и Константин са синове на щедрия дарител Анастас Куцоглу.
Анастас разработил тютюневата фирма „Братя Куцоглу”. Успял да въведе в бизнеса сина си Васил, който заедно с брат си Константин основал акционерното дружество „АКА” през 1921 г. Като достоен немски възпитаник Васил успял да разработи фирмата и се превърнал в един от сериозните играчи на тютюневия пазар у нас, в Гърция и Турция, търгувал и в Холандия и Германия. В Пловдив Куцоглу имали клон на бизнеса. Годишните приходи на „АКА” надхвърлили 30 млн. лв. Дружеството работело успешно и през 30-те години на 20 в., когато Васил се оттеглил първо в Австрия, а после и в Швейцария. Той бил най-образованият сред синовете на Анастас Куцоглу. Починал през 1975 г. Посмъртно през 1989 г. у нас са издадени неговите „Спомени и размисли”, писани в Швейцария, разказва театроведът и изследовател Пенка Калинкова.
Васил оставя наследството си на своите племенници, между които са и двама от от брака на сестра му Недялка с Лулчо Обрейков, брат на създателя на Пловдивския мострен панаир Обрейко Обрейков, председател на Търговско-промишлената камара. Наследница на Недялка и Лулчо е Благородна Порязова, която живее в къщата на д-р Дренски до гимназия „Патриарх Евтимий” на ул. „Иван Вазов”. Сред наследниците на известната фамилия е Венета Станева, която живее на ул. "Отец Паисий".