Димитрис Папайоану ще получи „Златен век” в Пловдив
Спектакълът на прочутия хореограф „Великият укротител“ е част от 11-то издание на ONE DANCE WEEK в рамките на официалната програма на “Пловдив - Европейска столица на културата 2019“
По повод 24 май министърът на културата Боил Банов отличи световноизвестния хореограф Димитрис Папайоану с почетен знак “Златен век” - печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота за постиженията му в областта на културата. Папайоану ще представи за първи път в България своя спектакъл „Великият укротител“ през септември, когато ще получи лично наградата си от Министерството на културата.
Димитрис Папайоану е роден в Атина през 1964 година. Ученик е на легендарния гръцки художник Янис Царухис. Завършва Училището за изящни изкуства в Атина. Първоначално работи като илюстратор и автор на комикси, преди да стигне върховете на изпълнителските изкуства като режисьор, хореограф, танцьор, сценограф, дизайнер на костюми, грим и осветление.
През 1986-а Папайоану основава Edafos Dance Theatre, където в продължение на 17 години представя физически театър, експериментален танц и пърформанс. Папайоану става широко известен с грандиозните церемонии по откриване и закриване на Летните олимпийски игри в Атина (2004), в които участват хиляди доброволци.
Междувременно, той създава авангардни творби за големите театри в Атина. През 2015-а се провеждат първите Европейски игри в Баку и талантливият грък отново дирижира откриващата церемония. Носител е на редица отличия, сред които Специалната награда на Европейските театрални награди, раздадени в края на 2017-а, за неговия „тотален театър, с очевидна зрялост на изразните средства“. В средата на май тази година Папайоану стана първият хореограф, създал спектакъл за трупата на легендарната Пина Бауш във Вутерпал.
“Великият укротител“ е част от програмата на 11-то издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс ONE DANCE WEEK и ще бъде показан на 28 и 29 септември в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив в рамките на официалната програма на “Пловдив - Европейска столица на културата 2019”.
Междувременно кметът на Пловдив Иван Тотев се се срещна с градоначалника на гръцкия град Ираклион Василис Лабринос. Двамата се разбраха да работят активно за реализация на събития в двата града, свързани с Европейска столица на културата 2019. Обсъдени бяха възможности за участието на Община Ираклион в най-престижната инициатива на Стария континент в сферата на културата, както и размяна на гостувания на артисти и програми.
„Целта на Европейска столица на културата е да допринесе за сближаването на европейските народи. Работим активно в тази посока, защото именно с диалога между културите можем да се опознаем по-добре и да популяризираме своите градове“, заяви кметът на Пловдив инж. Иван Тотев.
По време на срещата със заместник-кмета по туризъм Джиан Андреа Паоло Гаранчини бяха обсъдени добри практики за привличането на туристи. Също като Пловдив, Ираклион е исторически град с богато наследство, образователен и културен център. Дискутирани бяха възможностите за участие в Международната среща по туризъм в Пловдив, която тази година ще има своето десето издание.
Категорично бе подчертано, че опазването, грижите и популяризирането на културно-историческото наследство е приоритет в работата и на двете общини.
Кметът на Пловдив инж. Иван Тотев сподели, че Епископската базилика и римските мозайки на Филипопол са включени в индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти. Той запозна домакините с реализацията на проекта за Голямата базилика, както и с предстоящото изготвяне на проект за реставрация, консервация и експониране на Източната порта и Небет тепе.
В тази връзка бяха проведени редица срещи и посещения, сред които с д-р Стела Мандалаки - директор на Археологическия музей, който наскоро бе удостоен със специална почетна грамота на годишните Европейски награди за музей на годината (EMYA). Отличието е за представянето на историята и цивилизацията на региона, фокусирани върху минойската култура.
От името на директора на пловдивския Регионален археологически музей доц. Костадин Кисьов кметът Иван Тотев подари на д-р Мандалаки сборници с научни статии за открития, които по думите й ще намерят специално място в библиотеката на музея в Ираклион. Особен интерес у домакините предизвика фактът, че Община Пловдив от няколко години финансира разкопки на Регионалния археологически музей.
И двете страни бяха категорични, че сътрудничеството в сферата на археологията и опазването на културно-историческото наследство между общините ще продължи. В рамките на визитата бяха проведени редица срещи и посещения, сред които на Археологическия музей в Ираклион и двореца Кносос – едно от най-големите археологически чудеса.