“Чичовци“ - две световни премиери на оперния спектакъл в Източна Румелия и Княжество България
Премиерата на 2 март на оперния спектакъл "Чичовци" едновременно на сцената на Държавна опера-Пловдив и Националната опера предизвика поредица от коментари в публичното пространство.
Темата повдигна диригентът и възпитаник на Пловдивското музикално училище Герган Ценов. Той не скри изненадата си, че едновременно на двете водещи сцени ще се играе за първи път "Чичовци" на Лазар Николов по едноименната творба на Иван Вазов.
"Tъкмо когато през последните няколко дни едвам се сдържах да не полетя към небето от радост поради факта, че на 2 март от 19.00 ч. в София Софийската опера и балет ще представи световната премиера на операта „Чичовци“ на Лазар Николов по случай 100-годишнината от неговото рождение, когато вчера най-неочаквано научавам, че на същата дата (2 март) и в същия час (19.00 ч.) в Пловдив Пловдивската опера ще представи... световната премиера на операта „Чичовци“ на Лазар Николов по случай 100-годишнината от неговото рождение! Признавам си, че първата ми реакция бе да проверя какви ще са представленията на същата дата и в същия час в Русенската и Варненската опера.
Нека си представим за миг, че композиторът е жив. Да, нека си представим, че е 2022 г., Лазар Николов е вече на преклонните 99 години (рожденият му ден тепърва предстои през август), неговите произведения все така почти никога не се изпълняват или издават, той все така си преподава тихо и кротко четене на партитури в Националната музикална академия пред студенти, които идват на лекциите му само когато наближи сезонът на заверките, той все така събира общо 8 лева и 64 стотинки на година от авторски права и все така името му е известно извън България на не повече от 20-30 души. (И нека тук съвсем мимоходом да вметна, че по мое мнение Лазар Николов е един от най-значимите европейски композитори от втората половина на 20 век.)
И изведнъж двата водещи оперни театъра в България представят световна премиера на неговата написана през 1975 г. превъзходна, но напълно забравена опера – в един и същи ден и в един и същи час. Разбира се, че въпросът ми е: на коя от двете световни премиера би избрал да присъства Лазар Николов? Тук може би е важно да отбележим, че статистически погледнато тази опера най-вероятно ще бъде изпълнена отново в България след около 50 години, след като първата, и може би много по-значима опера на Лазар Николов, „Прикованият Прометей“, е написана през 1969 г. и все още не е видяла сценично изпълнение", написа Ценов и отбеляза, че гледайки съставите и постановъчните екипи очаква и двете премиери да са великолепни.
Диригентът завършва коментара си с шеговит призив: "Единствено имам една гореща молба към БНТ и към Пловдивската телевизия: Моля ви, не излъчвайте записите от двете премиери в един и същи ден и в един и същи час!"
Коментарите отдолу са разнопосочни, но в дискусията се включва бившият заместник-министър на културата Борислава Танева и внася яснота по случая: "Имаме си премиери и в Източна Румелия и в Княжество България! Разединени, както винаги! И все пак първо Пловдивска опера обяви премиерата и датата ѝ. И последно - понеже става дума за професионалните ми среди - знам, че Пловдив готвят представлението от мноооого отдавна.Успех на всички!"
Още след анонса на ръководството на Националната опера, че ще представят "Чичовци" и то след като вече беше ясно, че пловдивчани усилено подготвят спектакъла, в музикалните среди тръгна слух, че причината е конфликт между Драгомир Йосифов и Пламен Карталов. Хормайсторът на Пловдивската опера разполагал с оригиналните ноти на произведението и ги предоставил на колегите си, отказвайки на директора на Националната опера. Това вероятно е амбицирало Карталов да отвърне на удара.
Темата за съвпадащите премиери бе коментирана и по време на конкурса за директор на Държавна опера-Пловдив. На въпрос на комисията как се е получило това съвпадение, Нина Найденова лаконично отговори, че така ще се получи още по-мащабна инициатива за почит към творчеството на Лазар Николов.
Така или иначе премиерата на "Чичовци" се очаква с огромен интерес от публиката, защото парадоксално или не - музикално-сценичното произведение на великия Лазар Николов не се е срещало с публика.