Четири спиращи дъха пещери изкушават туристите около Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 14:25, 15.07.2018

Фотография: Уикипедия

от Карина Бялкова, CheckInPlovdiv.com

Планината през зимата свързваме обикновено със ски, но тя предлага и друг вид приключения - пещерите. През студените месеци колкото и да е студено навън, температурата в пещерите е постоянна и винаги положителна. През лятото там можем да се в жегите и да се докоснем до природата. Така че като ви омръзнат градските задръствания, сложете раницата на гръб и тръгвайте.

Снежанка 

Това е една от най-достъпните за пловдивчани пещери. Намира се едва на 5 км от град Пещера. Случайно открита от алпинисти преди около 60 години, пещерата пленява със своята красота. Въпреки че е сравнително малка - няма и 200 м - тя съдържа едни от най-красивите ледникови форми в България. Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии и синтрови езерца пръснати в четири зали. А името й идва от едно от образуванията от снежнобял кристален синтър, оприличавано на приказната героиня. Според изследователите, траките са ползвали пещерата като убежище от врагове.  

За да стигнете дотам, излезте от Пещера по посока Батак. Ще видите голяма табела на отлонението за пещерата. Можете да минете следващите два километра асфалтов път с кола или пеша - горе има паркинг. От паркинга започва стръмна екопътека от близо километър - ако се изморите, забавни знаци ви мотивират да продължите.  

Лепеница  

Намира се на около 10 км от Ракитово в подножието на връх Сюткя. Проблемът е, че не е благоустроена и за да влезете са ви необходими екипировка и водач. Но пък приключението си струва, защото уникалната Лепеница е една от най–красивите и запазени пещери в България. 

Дълга е над километър и е разположена на 3 етажа. По най-долния тече река Лепеница като подземна река. А в средния са съсредоточени образуванията - сталактити и сталагмити в невероятно цветово разнообразие, както и няколко малки езера. Третият етаж е сух.

Това, което прави пещерата неповторима са намерените в нея бисери - едни от най-редките природни образувания, които днес можете да видите в Природонаучния музей в София, както и четирите вида животинки, които не се срещат никъде другаде по света. 

Чудните мостове  

Известни още като Скалните мостове, природният феномен е разположен на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк (2091 м), на 80 км южно от Пловдив. Мостовете са обявени за природна забележителност през 1949. Формите са толкова причудливи, че местните разказват интересни легенди за появата им. 

Макар днес да не можем да ги наречем пещера, в миналото мостовете са представлявали такава, Под рушащото действие на речните води обаче с течение на времето части от нея се срутили, образувайки величествените мраморни мостове. Те са общо три, като най-големият от тях е дълъг почти 100 м и широк 15. Обезопасен е и е пригодени за туристически цели.  

Имайте предвид, че при обилен снеговалеж през зимните месеци, пътят дотам е трудно проходим, така че направете справка за пътната обстановка преди да се отправите нататък. 

Ахметьова дупка 

Пещерата е част от Добростанските пещери в Западните Родопи. Намира се на отбивката към Горнослав по пътя Асеновград-Кърджали. Пещерата е леснодостъпна и не налага специална екипировка. Между красивите пещерни образувания са разположени синтрови езера. Твърди се, че в тях има бисери. Името на пещерата е свързано с легенда, която разказва, че някога там бил хвърлен жестокият турски бей Ахмет. 

В близост до Ахметьова дупка се намира и друга пещера - „Топчика“. Тя е по-дълга - над 700 м и представлява по-голямо предизвикателство за туристите.