Безхаберието на Министерския съвет заплашва с провал Пловдив – европейска столица на културата
Ако правителството не изпълни ангажимента си да отпусне веднага 6 млн. лева на Пловдив, домакинството на европейска столица на културата през 2019 г. изправено пред провал. Предупреждението отправи на специална пресконференция Управителният съвет на фондация „Пловдив 2019“, която е натоварена с организацията на грандиозното събитие.
На 1 април 2015 г. правителството на Бойко Борисов прие решение за целево субсидиране на Пловдив. Програмата предвижда държавната хазна да даде общо 20 млн. лв. на общината по следния график: 2015 г. - 1,5 млн. лв., 2016 г. - 2,5 млн. лв., 2017 г. - 5 млн. лв., 2018 г. - 5 млн. лв., 2019 г. - 6 млн. лв.
Досега обаче не е постъпил нито лев. „Фондация „Пловдив 2019“ е изпратила множество писма до министерствата на културата и на финансите с искания за финансиране на културни събития. Не получихме отговор на нито едно от тях. Има препоръка и в последния мониторингов доклад на Европейската комисия, че българската държава трябва да изпълни поетия финансов ангажимент“, заяви Мариана Чолакова от УС на фондацията.
Миналата седмица председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси от разпуснатото вече 43-о Народно събрание Менда Стоянова изненадващо съобщи, че е налице законова пречка за прехвърлянето на парите от държавата към общината. Според нея Законът за публичните финанси не дава право на централния бюджет да подкрепя събития.
Единственото, на което финансовото министерство има право по закон, е да предоставя целева субсидия за капиталови разходи. От обяснението на Менда Стоянова излиза, че за да бъдат отпуснати парите на община Пловдив, трябва да се промени закона от следващия парламент. Новото Народно събрание ще се конституира след парламентарните избори на 26 март, а в момента действа служебен кабинет.
Бившият депутат от БСП Георги Търновалийски обаче е на противоположното мнение – законът не създава пречки, а ГЕРБ си търсят оправдание защо Пловдив не получава средствата от държавата за Европейска столица на културата. Той призова сегашното правителство на проф. Огнян Герджиков да реши бързо проблема.
Ръководството на „Пловдив 2019“ призова институциите своевременно да решат проблема – ако сегашният кабинет няма правомощия, то следващия парламент бързо да гласува нужните промени в закона, за да отпуши финансирането на културните събития.
„Пловдив – европейска столица на културата е лакмус за културната зрялост на българското общество и на българската държава. Този проект трябва да стане абсолютен държавен приоритет в сферата на културата, допълни Мариана Чолакова.
Артистичният директор на „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева отбеляза, че проектите от първата сесия на отворените покани се правят с общински пари. „За да стартират проектите от втората и третата сесия, ни трябват още поне 1,5-2 млн. лева“, съобщи тя.
Официалното откриване на ЕСК ще струва поне 2 млн. лева и трябва веднага да започне подготовката за него. Заедно със съпътстващите събития, продуцирани от „Пловдив 2019“, и официалното закриване – цялата сметка възлиза на 6 млн. Лв.
Подготовката на тези събития трябва да тръгне сега, ако искаме нещо да се случи през 2019 г. Ако не започнем веднага, няма да има смисъл да ги правим, отсече Куюмджиева.
Изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев също посочи, че минималната необходима субсидия за 2017 г. е 6 млн. лв.
„Искрено се надявам, че ще бъде намерен механизъм парите за съдържание да бъдат отпуснати на Пловдив. Към настоящия момент община Пловдив води разговори с Министерството на културата за привличане на допълнителни средства за инфраструктура, която ще обслужва ЕСК“, каза зам-кметът на Пловдив Амелия Гешева.
Тя допълни, че се обсъждат и ремонти на Кукления театър и Концертна зала с пари от културното ведомство. Общинският бюджет е предвидил през 2017 г. да финансира ремонтите на кино „Космос“ и площад „Централен“. „В инвестиционната програма не беше включена Голяма епископска базилика, но бяха включени няколко площада“, подчерта Гешева.
Сред приоритетите на общината остават ремонтите е реконструкциите на Градската художествена галерия, Дружеството на пловдивските художници, различни музеи, галерии и Баня Старинна. Скоро ще бъдат отворени европейските програми и Пловдив ще кандидатства по тях с инфраструктурни проекти.
По предварителни оценки ЕСК трябва да привлече спонсорства на стойност 3,5 млн. евро. „Предвидили сме различни форми на спонсориране - основните спонсори ще бъдат 4-5. Тепърва ще преговаряме с хотели, БДЖ, летища, транспортни и логистични фирми, застрахователни компании.
Ще осъществим спонсорство и под формата на бартер. Планираме да направим различни игри и мърчендайзинг продукти, каза Милена Чакандракова. За пример тя посочи идеята бутилки с вино да бъдат брандирани с логото на „Пловдив 2019“ и част от парите от продажбите да отиват за проекти, избрани от производителя.
„Сключихме споразумение с Министерството на туризма. Пловдив - европейска столица на културата, ще бъде представен на всички международни туристически борси, в които България участва“, съобщи председателят на Съвета по туризъм в Пловдив Любозар Фратев.