България за Стефан Данаилов: Благодарим за уроците, професоре!
Новината за кончината на големия български актьор Стефан Данаилов накара стотици хиляди негови почитатели, приятели, ученици, съмишленици да почетат паметта му с публикации в социалните мрежи. Ламбо бе от личностите, които вдъхновяваха, беше всеотдаен в каузите си.
Бойко Борисов, премиер на България:
Сбогом! Беше голям мъж!
Съюз на артистите в Бълтария:
Сбогом, Стефан Данаилов!
,,Животът ми не мина в преследване на цели. Аз съм артист и умея да давам, затова и получавам!"
Благодарим ти за всичко, което остави след себе си! Благодарим ти за ролите, за уроците, за талатливите учениците, за мъдрите слова и за отношението! Оставаш в сърцата ни като един от най-обичаните и най-уважаваните!
Боил Банов, министър на културата:
Осиротяха цветовете и зимата е някак си безкрайна... Сбогом, Мастъре!
Георги Тошев, журналист:
Проф.Стефан Данаилов
1942-2019
"В живота винаги ще има някой, който ще иска да те смачка, но много повече хора ще срещнеш, които ще ти подадат ръка. Запомни от мен - всички сме грешни, но достойните хора ходят изправени"
Благодаря за уроците, Професоре!
За допускането в твоя свят.
Ще го запомня талантлив, сложен, чувствителен, инат, чуплив..., но както сам обичаше да казва " приятел за дълъг път"!
Заедно се опитахме да разкажем романа на неговия живот.
Светъл път!
Народен театър „Иван Вазов“:
Стефан Данаилов ни напусна тази сутрин ... Думите ги няма, за да изразим мъката от тази загуба...
Българският театър, кино, култура вече не са същите.
Светъл път, Стефане, приятелю! Почивай в мир!
НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов:
С прискърбие съобщаваме, че ни напусна Стефан Данаилов (1942-2019) – актьор с повече от 150 роли в театъра и киното, дългогодишен преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ, министър на културата, народен представител. Стефан Данаилов завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ (НАТФИЗ) през 1966 г. Обучава се при проф. Стефан Сърчаджиев, Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов. Веднага след дипломирането си е назначен в Пловдивския театър. Първите му роли в киното са във филмите „Понеделник сутрин“, „Морето“ и „С дъх на бадеми“. Добива популярност още с появата си във филма „Първият куриер“, но широката му известност идва с участието в „На всеки километър“ (1969). През 1973 г. се присъединява към Театър „Българска армия“. От 1979 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. На сцената създава повече от 100 театрални роли. Заснема над 80 филма, между които незабравимите „Дами канят“, „Обич“, „24 часа дъжд“, „След края на света“, „Октопод“, „Търновската царица“, „Допълнение към ЗЗД“, „Черните ангели“, „Понеделник сутрин“ и мн. др. Навсякъде оставя незабравими образи. Носител е на множество награди от национални театрални и филмови фестивали. От 1994 г. е съосновател и вицепрезидент на фондация „Авансцена“, а от 1996 г. е президент на националния комитет на Международния институт за средиземноморски театър. От 1988 г. е преподавател по актьорско майсторство в НАТФИЗ, става доцент през 1996 г., професор през 1999 г. Обучава 8 випуска – повече от 250 актьори за драматична сцена. Министър на културата на България в периода 2005-2009 г. Народен представител в XXXIX, XL, XLI, XLII, XLIII и XLIV народно събрание. Поклон! НАТФИЗ „Кр. Сарафов“