Артисти от Германия и Италия работят с талантите на Сценични кадри

  • от Мария Луцова
  • 13:03, 20.05.2019

Идваме за първи път в Пловдив и в България въобще. За нас е чест да бъдем тук, това казаха немските артисти Тула Лимнос и Ралф Олерц по време на представянето на танцовата си компания „Сie. toula limnaios”. Идеолозите на базираната в Берлин трупа са част от второто издание на „Международен обмен на организации и фестивали в областта на сценичните изкуства”, който се организира от фондация " Черната Кутия". 

Принципът ни на работа стъпва върху стремежа за активна комуникация между артисти и медии и амбицията да колаборираме хората от различни националности и с различни култури. Неслучайно в танцовата ни трупа работят 16 артисти от 9 националности, разказаха Тула, която е автор на хореографиите, и Ралф, чиито музикални композиции са активна част от 40-те спектакли на „Сie. toula limnaios”. 

Танцовата им компания вече 22 години активно работи в столицата на Германия. Репетират в най-старата зала за гимнастика, а основен партньор и финансов донор им е общината на Берлин. 

Градим своите спектакли, обръщайки се към живота, към всички негови етапи, разказа Тула. Днес тя и колегата и Ралф Олерц ще проведат уъркшоп с ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства и ще се срещнат с директора на Пловдивския театър Кръстю Кръстев за разговор какви са евентуалните възможности за бъдещи съвместни проекти. 

Във второто издание „Международен обмен на организации и фестивали в областта на сценичните изкуства” участва и италианска „Koreja Centro di Produzione Teatrale”, артистите на която ще творят съвместно с учениците от Сценични кадри утре. 

С представянето на такива значими за Европа културни оператори си поставихме задачата да създадем условия за обмяна на идеи, да направим своето сравнение как се развива българската сцена, както и да намерим допирните точки за съвместни проекти, каза Недялко Славов от фондация „Черната кутия”.  Той подчерта, че събитието е факт с активната подкрепа на  „Пловдив 2019” и е част от програмата Европейска столица на културата. 

Артистичният директор на фондацията Светлана Куюмджиева допълни, че именно това е мисията на събитието – осъществяване на културен обмен между артисти от различни държави. 

Надяваме се  този проект да остави по-дългосрочни партньорства, каза тя. 

Двугодишният проект „Международен обмен на организации и фестивали в областта на сценичните изкуства” стратира през 2018 г. с гостуването на KLAP Maison pour la danse от Марсилия.  Тази година артистите, които представят своя опит в организирането на събития и спектакли, са Берлин и Лече. Първите два града са били Европейски столици на културата, а италианският Лече бе сред конкурентите на Матера, която е домакин на инициативата заедно с Пловдив.