350 културни събития заливат Пловдив през 2019 г.
350 културни събития ще се разразят в Пловдив през заветната 2019 г., когато градът ще бъде Европейска столица на културата. Това става ясно от последния доклад на Комисията по мониторинг и консултация в Брюксел за напредъка на българската кандидатура. Документът отразява проведения на 18 април в Европейската комисия втори официален мониторинг между представителите на Пловдив и международното жури.
От 350-те прояви, близо 30 ще бъдат с по-голям мащаб. Като цяло Комисията дава добра оценка на екипа на „Пловдив 2019“. „Въз основа на цялостното наблюдение комисията приветства значителното добро развитие и подобренията, постигнати в периода от последната визита на журито в града през май 2017 г., особено по отношение на осигуряването на оперативност на управлението и стабилизирането на бюджета“, се посочва в документа.
Като положителни тенденции са посочени моделът за възраждане на неглижираните на изоставени градски пространства – като Капана – квартал на творческите индустрии и Тютюневия град; също така активният отклик на читалищата, които са включили целия ареал на града посредством творчески проекти. Отчетено е че гордостта у населението на Пловдив расте и е спряна тенденцията за „изтичането на мозъци“.
Екипът на „Пловдив 2019“ и партньорските организации продължават дългосрочната работа по преодоляване на границите с гетата и ангажиране и приобщаване на изолираните и изключени граждани и общности. Тази дейност е съсредоточена в над 20 проекта. „Включването в Европа“ се осъществява с почти 50% европейски партньори, което дава спокойствието и самочувствието на местните оператори да работят на международно ниво. Махала, Читалища, Кирилизация и Балкански фокус са проектите и клъстерите с най-засилено европейско измерение в годината на титлата.
Представени са и предизвикателствата, свързани с инфраструктурни проекти: няколко са проектите, които са завършени - сред тях спортната зала. Новият археологически обект Музей на Епископската базилика ще бъде готов за следващата година. Сградата на Кино „Космос“ ще бъде ремонтирана и ще отвори следващата година, като нов културен и социален център, са обещали от фондацията. В последните десет месеца, на базата на 8 осъществени към момента отворени покани, фондацията е сключила 240 договора.
Комисията поиска да получи и разяснения по отношение на развитието на проекта за остров Адата. Темата е фокус на резидентна програма, която на първа селекция е избрала 37 артиста, които ще прекарат между един и два месеца в Пловдив, за да предложат след това визии и творчески проекти, посветени на острова и реката.
Фондацията осигурява настаняване и работни пространства. Предстои и втора фаза на проекта, която ще обезпечава реализирането на някои от предложенията. Проектите, посветени на реката, имаха вече своя старт и с ленд-арт инсталации извън Пловдив. Лятното събитие на фондацията в годината на титлата ще бъде също посветено на реката.
В заключение Комисията по мониторинг и консултация поздравява “Пловдив 2019” за положителните усилия и отдадеността, с която работи по осъществяването на проекта Пловдив - Европейска столица на културата 2019.