34 художници рисуват срещу насилието, вдъхновени от философията на Махатма Ганди за ахимса
Градска художествена галерия на Главната ще бъде домакин на впечатляващата изложба „Ахимса: ненасилието“ от 25 април, когато в 18 часа ще бъде открита, до 14 май. Тя включва 40 творби от 34 именити съвременни български художници и скулптори и от четирима артисти от Индия, Турция и РС Македония.
Организатори на събитието са ГХГ- Пловдив и Индологическа фондация „Изток-Запад“, с подкрепата на посолството на Република Индия у нас. Изложбата се ражда по инициатива на скулптора проф. Емил Попов, художника проф. Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова. Тематичният фокус върхуа химса, ненасилието - основополагащ житейски принцип във философията и делата на Махатма Ганди, формира широката концептуална основа за изграждането ѝ.
„Ахимса: ненасилието“ има своя история. Тя възниква като естествено развитие и надграждане на предшестващата уникална по своя замисъл експозиция „Махатма Ганди: Сила на истината“ (2019), която беше инициирана и организирана от Индологическа фондация „Изток-Запад“ съвместно с посолството на Индия по повод 150-годишнината от рождението на великата личност и световен лидер. На нея беше валидирана и юбилейна пощенска марка с лика на Ганди по проект на проф. Стоян Дечев. За разлика от предшестващата изложба, която беше обединена от творческо проникновение, предизвикано от характера на личността на Ганди като цяло, настоящият проект е фокусиран върху метафизическия принцип ахимса - ненасилие, неразрушение, който Махатма Ганди е осъществявал през целия си съзнателен живот като истински ученик, изследовател и последовател на своята древна култура и като национален и световен лидер”, разказват инициаторите на изложбата.
Основната част от експозицията обгръща темата за ненасилието с творбите на Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Иван Русев, Иван Славов, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Стоян Дечев, Милко Божков, Любен Гайдаров, Кирил Мескин, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Иван Кънчев, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Надежда Кутева, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Русева, Павлин Радевски, Пламен Моневски. Със свои произведения са представени също Нагджи Пател (Индия), Зиятин Нуриев (Турция), Благица Здравковска и Ристо Станковски (РС Македония).
Неотемлима част от експозицията са нейните програмни винили и филми, които документално създават контекста на изложбата. Те следват диахронията на принципа за ахимса, а именно: с образ и послания на Махатма Ганди, с колаж от портрети на лидери – последователи, съратници, съмишленици на концепта на Ганди за ненасилието и винил с техни мисли, а също – със стихове по темата от Борис Христов и Константин Павлов.
Специфичен акцент в изложбата е поставен върху ненасилието към деца посредством винил, оглавен с думите на видния последовател на Ганди Нелсън Мандела: „Дължим на децата си – най-уязвимите граждани във всяко общество – живот без насилие и страх.“ Именно в тази контекста на ахимса авторите представят своите творби - като проникновение в същността на ненасилието чрез рефлексия от форми, цветове и текст.
Изложбата „Ахимса: ненасилието“ е творческо осъзнаване и визуално внушение на нашите изконни, върховни човешки ценности; като свързва миналото с настоящето, тя превъплъщава, възпитава и интегрира тези ценности в името на днешните и бъдещите дни.
Принципите, каузите и стремящата се към съвършенство простота на личния живот на Махатма Ганди се разпръскват като жив пример и учение сред умовете и лидерите по всички континенти. През 2007 г. ООН обявява 2 октомври – деня на рождението на Махатма Ганди – за Международен ден на ненасилието.