179 ученици се борят за стипендиите на „Nota Bene“
179 пловдивски ученици кандидатстват за стипендия на Общество „Nota Bene“. Те ще се състезават за 100 стипендии от дарителския фонд на Обществото. Над 100 известни граждани на европейската столица на културата и солидни компании се включиха през септември в старта на най-мащабната стипендиантска програма, провеждана някога.
Талантливите деца са предложени от училищните ръководства и Менторския съвет на „Nota Bene“. Подаването на документи вече приключи, като срокът за кандидатстване бе удължен с две седмици, за да получат достъп до програмата всички училища в града.
Всеки от учениците изпрати кратко филмче, в което да представя себе си и таланта си. Менторският съвет, който подбира стипендиантите, е съставен от отлични ученици от първите по рейтинг училища града и пловдивчани с добро име в обществото. Менторските екипи вече започнаха разглеждането на кандидатурите и предстои да изберат най-добрите.
Сред претендентите има ученици с музикални дарби, художници, спортисти, танцьори, бъдещи актьори, фотографи и други. За стипендиите на „Nota Bene“ ще спорят и победители в литературни конкурси, олимпиади по математика, програмисти. Имената на стипендиантите ще бъдат известни през ноември, а същия месец ще започне и изплащането на месечните стипендии в размер на 100 лева.
Директорите на 9 от общо 40 пловдивски училища са отказали да предложат ученици, посочвайки различни причини. Училищата, които не са се включили в програмата, са ПГ „Ана Май”, ПГВАД „Христо Ботев”, ППКИТ „Д-р Иван Богоров”, ПГСТ „Пеньо Пенев”, СУ „Димитър Матевски”, СУ „Найден Геров”, СУ „Св. Константин Кирил Философ” и СУ „Симеон Боливар”.
„Разговаряхме по няколко пъти с директорите и педагогическите съветници на тези училища, но те са категорични, че при тях няма деца, които да отговарят на критериите и затова няма да подадат кандидатури. Подобна реакция бе доста озадачаваща при условие, че някои от училищата са доста големи и с много ученици. Надяваме се следващата година, когато кандидатстването ще бъде пряко в Nota Bene, да имаме стипендианти и от тези училища”, заяви координаторът на програмата Таня Белева.
Всеки от стипендиантите ще знае името на предприемача, отпуснал неговата годишна стипендия и ще има възможност за пряка връзка с него. Освен финансовата подкрепа, Общество „Nota Bene“ ще предложи ученически стажове в компаниите, чиито собственици са членове на Обществото.
Желанието на дарителите е да подпомагат бъдещото професионално развитие на талантливите деца на Пловдив, а стипендиантите да станат част от общество от млади професионалисти. Стипендиантите ще участват в доброволческите акции на „Nota Bene“ и на Българския Червен кръст, който е партньор на организацията. Основното послание на Общество „Nota Bene“ към завършващите училище е, че те имат добри възможности да развият своя потенциал в България.
Менторският съвет на „Nota Bene“ разглежда внимателно всички кандидатури
Менторите са избрани сред най-добрите ученици в пловдивските гимназии
Деца с най-различни таланти кандидатстват за стипендии