Новата сила на немското гребане – от Пловдив и напред

  • от PlovdivTime
  • 08:07, 23.07.2017

Старши треньорът на младежкия национален отбор на Германия по гребане Бригите Биелиг, пристигна в България за Световното първенство до 23 г. в Пловдив. Нейният отбор е с високи очаквания и един от претендентите за успешни резултати на състезанието.

Вижте интервю с Бригите Биелиг за спорта, Пловдив и условията на Гребната база.

–Какви са амбициите на немските гребци на Световното първенство в Пловдив?

–За немския отбор тази година е важна и трудна. Тук сме с пълен състав от 21 лодки във всички дисциплини при мъжете и жените, включително и в леките категории. Идваме тук с амбициите да се класираме сред първите три нации по медали.

–Как оценявате силните страни на немското гребане? Кои са качествата на немските гребци, които ги отличават от другите нации?

–Гребният спорт в Германия има силни традиции, постигали сме и постигаме високи резултати в най-големите състезания. Гребането в Германия е престижен спорт, въпреки че не е толкова популярен, колкото футбола. През лятото интересът към гребането нараства и точно тогава много деца се запалват да започнат да тренират гребане. 2017 година е особено важна за нас, защото създаваме нов отбор, експериментираме с нови гребци, в лодките съчетаваме гребци с повече опит, които правят екип с по-млади момчета и момичета. Направихме една голяма пауза от участия в състезания през 2016 година. Сега идваме с нови сили, но пак подчертавам, че тук в Пловдив сме с нов отбор, който трябва да се сработи и да натрупа опит в големи състезания като сегашното световно първенство.

–Каква кариера, според Вас, ще имат германските гребци, които се състезават на канала в Пловдив?

–Моята преценка за качествата на момчетата и момичетата от немския национален отбор е, че те са с голям потенциал. И от тях зависи докъде ще стигнат. 

–Вашата преценка като треньор: колко километра трябва да направи един състезател за една година, за да стане голям състезател?

–Имаме различни програми за гребците от различните възрастови групи. При младежите,  които са тук в Пловдив, годишната гребна програма е между 1200 и 4000 километра. Натоварването е постепенно, а усъвършенстването на техниката на гребане става както в клубовете, така и в националния отбор.

–Имат ли немските гребци „тайно оръжие“ за Световното първенство в Пловдив? В какво сте най-добри?

–Тук всички отбори са добри, ние не подценяваме никого. Специално за първенството направихме триседмична подготовка, за да доразвием силните страни на гребците от немския национален отбор. Моята преценка е, че състезателите ни са еднакво добри по цялата дистанция и аз ги мотивирам да се борят за позиции от първо до трето място.

–Как преценявате условията за състезанието на гребния канал в Пловдив, удовлетворяват ли ви?

–Гребният канал ни харесва много, защото постигаме добри времена, правим по две тренировки на ден и имаме всички условия, за да покажем най-доброто по време на състезанията. Бяхме много впечатлени от откриването на Световното първенство в Стария Пловдив, дори успяхме малко да се разходим в това прекрасно място. Всички са отзивчиви към нас, считам, че организацията е отлична.