Уикенд с чаша вино и четиво за Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 13:04, 22.09.2018

от Деница Лещева

Почивните дни вече са факт и наред с множеството събития, можем да се изкушим и от варианта да прекараме почивните дни с книга в ръка и чаша кафе или вино. На празник като на празник, освен че днес отбелязваме Деня на Независимостта на България, Пловдив вече седмица се вълнува със събитията в рамките на „Празниците на Стария град”.  Затова тази седмица няма да поемем по пътя на пловдивските възрожденци. Вместо това ще ви предложим няколко четива, с които да опознаем историята на любимия ни град.

„Пловдивска Хроника“ на Никола Алваджиев

Живял през изминалия 20-ти век, Никола Алваджиев е сред видните пловдивски историци, изследвали дълги години миналото на града. Автор е на четири произведения, сред които и „Пловдивска Хроника“ - живо изложение за истроията на града след Освобождението, за пъстрия, космополитен живот под тепетата. Тук ще прочетете интересни истории за хълмовете, кварталите на града, възрожденските къщи и личностите, живели в Пловдив. 

Книгата се разпространява онлайн, както и в няколко книжарници и магазини на Главната пешеходна улица. За да се докоснете до неповторимия стил на автора, Ви съветваме да се сдобиете с по-ранно издание.  

„Особености на Филибелийския характер“ от Евгений Тодоров

Евгений Тодоров е известен телевизионен журналист, сценарист, режисьор и продуцент, роден в Пловдив. През целия си живот се е интересувал от историята и личностите, живели в града. Третата му книга – „Особености на филибелийския характер“, разкрива характера на Пловдив, като изследва чертите на жителите му в контекста на някои исторически събития. 

Целта е читателят да разбере защо градът е толкова различен и защо трябва да се гордеем с него, да се стигне чак до гените на предците ни, за да сме наясно ние-пловдивчаните, със себе си. А поводите за гордост почти винаги са последвани от поводи за горчив размисъл - именно оттук идва и подзаглавието „С любов и омерзение".

Журналистът е автор на още няколко книги с историческа тематика, между които и „Запомнете Пловдив“, издадена в четири тома. 

„Пловдив – по следите на отминалото“ на Владимир Балчев

В книгата си историкът филолог Владимир Балчев събира 35 разказа за пловдивски личности. Четивото е посветено главно на хората, живели в града след Освобождението - Цанко Лавренов, Христо Г. Данов и много други. Засегнати са възлови теми, актуални и до днес, като Тютюневия град и Пловдивския панаир.  

„Възрожденският Пловдив и музиката“ от Андрей Андреев 

Възрожденският Пловдив и музиката е музикален аналог на любимата книга на автора - „Възрожденският Пловдив“ на Николай Генчев. Андрей Андреев понястоящем е драматург в Държавната опера, а произведението е първата пловдивска книга, свързана с музиката през даден исторически период. Андреев умело представя факторите за формирането на възрожденския музикален вкус, музикалният живот в града, както и водещата роля на възрожденското съзнание при формирането на стила й.  

„Тракия през Ранното средновековие“ от д-р Камен Станев

Всички сме наясно, че Пловдив е много повече от типичен български град - той представлява среща на различни цивилизации и култури. Как се е формирал етническия му облик през Ранното средновековие, как са изглеждали ранно-византийските крепости в Тракия и какви артефакти са намерени там? Какво е било населението на Филипопол, български или византийски е бил градът през повечето време? Ако търсите отговор на тези и още въпроси, книгата със сигурност ще ви допадне. Освен всичко, тя проследява и оскъдните сведения за „тъмните векове“ през средновековната история на Филипопол.

Автор е пловдивчанинът д-р Камен Станев, който е участвал активно в археологическите разкопки в Пловдив и София и е автор на над 20 статии, свързани с българската история през ранното Средновековие.

Книгата бе представена наскоро, но вече е достъпна в онлайн книжарниците.  

„Димитър Кудоглу – благодетелят“ от Стефан Шивачев и Мая Лесинска 

Кудоглу, чието семейство се е занимавало с търговия на тютюн, е известен най-вече като учредител на Дома за благотворителност и народно здраве, който през 1927 г. бил издигнат на днешния площад „Централен“.  Благодетелят нееднократно оказал помощ на инвалиди, сираци от войните, студенти, спортни дружества, бедни и болни, дори предоставил бащината си къща за училище.

Книгата проследява животът и делата на най-известния пловдивски дарител. Авторите са Мая Лесинска и директорът на Исторически музей – Пловдив Стефан Шивачев. Включени са 40 илюстрации и систематизирана информация от над 15 000 страници документи и извори, свързани с Димитър Кудоглу.

Изданието е достъпно в Експозиция "Съединение на България от 1885 г." на Регионален исторически музей, както и онлайн.