Сценични кадри обучават курсисти в четири държави

  • от PlovdivTime
  • 14:00, 22.06.2018

от Руслан Йорданов

Изцяло нови образователни програми разработва международният проект  „Live Skills“, в който водеща роля има Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив. В начинанието под егидата на Британския съвет участват учители и творци от четири държави – Великобритания, Румъния, Гърция и България. Ще бъдат създадени учебни програми по Арт мениджмънт, Културно предприемачество и Нови технологии.

Курсовете ще бъдат безплатни и ще обхващат общо 258 часа. В първия етап на проекта ще бъдат обучени 120 души, а във втория – 144, съобщи ръководителят на проекта от българска страна Весела Казашка.

На сценични кадри е поверено създаването на програмата по „Нови технологии“. Тя ще включва въведение в софтуера за креативни медии, сигурност и пиратство, дигитално изкуство и дизайн, дигитален маркетинг. Арт-мениджмънтът се разработва от румънските партньори, а културното предприемачество – от гръцките.   

„„Live Skills“е сериозен проект, който се надявам да приключим успешно и да бъде добър за курсистите ни. Докато не направим пробен курс с наши бивши и настоящи ученици и студенти от АМТИИ, не бихме могли да кажем, че е успешен. След това обучителната програма ще я предложим и на по-широк кръг от хора“, подчерта директорката на гимназията Емилия Арабаджиева.

Курсовете са подходящи за начинаещи в две посоки: видеооформление - спектакли, в които участва видео и мултимедия. Там могат да се усъвършенстват хора, които работят в телевизии, радиа и театри. Учителите, които ще раздават знания, са Кънчо Касабов и Васко Власаков. Очаква се в проекта да се включат и двата пловдивски театър – Драмата и Кукления.

В специалността Арт мениджмънт и финансово управление курсистите ще се обучават на маркетинг и развитие на аудиторията, набиране на средства, самоуправление, умения за наемане на работа, управление на хора и време, управление на проекти, представяне и комуникационни умения, устойчиво управление (зелени умения) за творческия и културния сектор.

Програмата на Културното предприемачество пък ще включва нови бизнес модели, устойчивост, лидерство, бизнес мислене и артистично мислене, културни и социални иновации, предприемачество, риск и доверие, преговори, междукултурни умения и умения за работа в мрежа.

Обученията ще се провеждат и в четирите държави, които участват в „Live Skills“.