Древни траки оживяха в Археологическия музей (Фотогалерия)

  • от PlovdivTime
  • 16:24, 20.05.2018

от Руслан Йорданов

Младеж и девойка в старинно тракийско облекло посрещнаха посетителите на Археологическия музей в Пловдив в Европейската нощ на музеите. Автентичната премяна на екскурзоводите на музея Любомир Мерджанов и Екатерина Илиева събра погледите, предизвика любопитство и желания за снимки.  

Дрехите, които сами са си ушили, са вдъхновени от големи археологически открития. Любомир е облечен в дрехи, типични за мъж от средната класа в 4 век преди Христа - долната част е туника, а горната - хламида. Този моден стил е изобразен върху стенописите в Александровската гробница.

Женската дреха на Екатерина пък е досущ като на вакханките, нарисувани върху кантарос също от 5-ти век пр. Хр., открит в могила до Дуванлий. Съставена е хитон и химатион. Подобни облекла са се носили дълги векове в цялото Средиземноморие.

 „Вдъхновението ни дойде оттам, че ние сме Археологически музей и, за да могат хората по-добре да се потопят в атмосферата на залите, решихме да им покажем как изглежда ежедневието на хората, които са използвали тези предмети.

Често забравяме каква е целта на археологията - не просто да събираме интересни предмети, а да научаваме повече за миналото. Ето защо избрахме да направим исторически достоверни костюми, с които да посрещаме хората в музея през Европейската нощ на музеите“, каза Екатерина.

За музикален фон на посетителите двамата са пуснали и старинна музика, изпълнявана от групи за музикални възстановки.  Любомир сам е изработил накитите в свой собствен стил, като е взаимствал антични образци. Гостите на музея отвърнаха с шеги и закачки на тракиeца и вакханката.

„Ти кой си?“, бе най-често задаваният въпрос към Любомир. Той получи и пожелания да се издигне до император. „Мен пък ме питаха: На какъв език да Ви говорим – на гръцки или на латински? Отговорих им, че тук, във Филипопол, ние владеем и двата“, усмихва се Екатерина.