Брюксел пита за гражданското участие в програмата на Пловдив 2019

  • от PlovdivTime
  • 15:09, 19.04.2018

от Мария Луцова 

Повече комуникация за дейностите си в Столипиново, както и препоръка да се помисли как гражданите реално да се включат във важните събития на Европейската столица на културата 2019 са получили членовете на Комисията за мониторинг и консултации към екипа на фондация „Пловдив 2019” в Брюксел. Това се случи на последното заседание вчера.

В края на март изпратихме доклад с подробна таблица с проектите, по които работим, бюджет с реални суми от държавата и общината, и с подробно описание на структурата на фондацията, разказа пред Plovdiv Time артистичният директор Светлана Куюмджиева. Тя допълни, че журито е питало за проектите, които от самото начало са били важни за програмата „Заедно”  – Столипиново, Адата, Космос.

Препоръката е била да се комуникират повече дейностите на фондацията в Столипиново, защото това е реален шанс да се променят някои стереотипни нагласи за ромската общност. Експертите посъветвали екипа да мисли за включването на гражданите.

Дадоха препоръки да внимаваме кого финансираме и дали съответните хора имат капацитет да се справят със средствата и да реализират проекти, тъй като правим много отворени покани. Попитаха и каква е комуникацията ни с Управителния съвет. Уведомихме ги, че съставът на УС е

почти напълно сменен, че се срещаме често, за да ги държим информирани и че имат доверие на решенията на екипа, разказа Светлана Куюмджиева.

Членовете на комисията са питали българите и за плановете на фондацията за разширяването на екипа и могат ли в настоящия си състав да се справят с толкова голямо количество работа.

„Мониторингът се проведе вчера сутринта. Членовете на комисията ни питаха, правеха коментари, бяха позитивни и не ни атакуваха. В следобедната сесия на Матера също се опитаха до последно да помогнат с максимално практически насоки”, каза Куюмджиева, която се срещна с комисията заедно с изпълнителния директор Кирил Велчев, заместник-директора „Маркетинг, реклама и търговска дейност” Радост Иванова, заместник-директора „Международна дейност” Виктор Янков, заместник-директора „Програма”  Гина Кафеджиян и заместник-кмета на община Пловдив Стефан Стоянов като представител на Управителния съвет.

На срещата е присъствала Надя Гризу  от консултантския екип, помагал за кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата. Нейната оценка беше, че се гордее с нас. Какви са точно препоръките ще разберем от мониторинговия доклад, който трябва да получим до 21 работни дни. Аз обаче не се притеснявам, защото комисията е формирана от хора, които са правили Европейска столица на културата преди и знаят най-добре в какво се състои този проект. Ако има критики, те ще са истински,  ако има похвали – също, допълни Светлана Куюмджиева.

Тя  подчерта, че най-голямо впечатление от срещата на 12-членната делегация от Матера й направило изявлението, че в италианския град са постигнали това не всички да задават въпроси  какво прави Матера 2019 за тях, а да питат: „Какво мога да направя аз за този проект”.

Екипът на фондация „Пловдив 2019” навлиза в решителната фаза от подготовката на събитието.

След последния мониторинг от европейските експерти предстои на 5 септември да бъде представена пълната програма на инициативата за 2019 г., а на 30 септември ще стане ясно дали Пловдив ще получи премията на името на Мелина Меркури от 1.5 млн. евро. Решението на експертите ще стъпи върху мониторингите на комисията и разбира се на финалната среща от миналия ден.