Художник от Брезово е най-добрият портретист на Бетовен

  • от PlovdivTime
  • 13:58, 17.03.2018

от Добринка Димова, TrafficNews.bg

Повечето пловдивчани свързват Брезово с големия Златю Бояджиев. Малцина обаче знаят, че в града, който се намира на 40 километра от Пловдив, е роден и още един забележителен творец - Минчо Кацаров. Той е почти непознат у нас, но получил световно признание като най-добрия портретист на Лудвиг ван Бетовен.

„Знаете, че Златю Бояджиев получава тежък инсулт, който парализира дясната му половина, и във втората част от живота си рисува с лявата ръка. А Минчо Кацаров е роден сакат и през целия си живот рисува с лявата ръка”, разказва пред TrafficNews.bg Радню Шопов от Туристическия информационен център в Брезово, докато показва най-новите експонати от Общинската художествена галерия.

Минчо Кацаров е роден през 1891 г. Учи в Пловдивската мъжка гимназия. Там се запознава със свеженския художник Христо Станчев, който му помага да направи първата си самостоятелна изложба. През 1921 г. обаче напуска България и твори във Виена и Париж. Вдъхновява се от творчеството на Бетовен след дълго и внимателно проучване на писма и документи, свързани с живота на композитора. И прави най-добрата колекция в света от негови портрети, като изразява всичките му душевни състояния. Безспорно най-известната картина е „Бетовен дирижира оркестър”. „Всички са виждали тази картина, но почти никой не знае, че е рисувана от българин”, отчита Шопов.     

За първи път „Цикълът от картини за живота на Бетховен” вижда бял свят на 1 май 1942 г. в голямата парижка зала „Плейел”. Платната обаче не се продават на колекционери, защото художникът не желае. За интереса към портретите говори фактът, че техни репродукции са се продавали в 32 френски магазина. От 15 до 17 ноември 1946 г. в галерия „Ла Боеси” художникът прави втора изложба – пълен цикъл от 36 платна, създаван в продължение на 17 години. Кацаров излага творби и  в Англия, Германия, Франция, а европейската преса не пести суперлативи за таланта му.

„Другото вдъхновение на художника е Лев Толстой. След като се мести да живее в Париж, се запознава с последния секретар и с племенницата на руския писател. Освен това от младини се увличал от учението на Толстой за свят без насилие. И това го вдъхновява да нарисува картината „Лев Толстой в ръжта”, която в момента се намира в музея на писателя в Подмосковието”, обяснява  Радню Шопов.

И кани туристите да разгледат репродукции на картините на Кацаров в Художествената галерия, която се намира на ІV етаж в сградата на Община Брезово. 

„За съжаление той е починал рано и никога не се е завърнал в България. Но в писмо до брат си Стою пише: Там, в Брезово, аз получих оня ключ на разбиране, с който си служа и ще си служа до края на своя живот”.